České jaderné elektrárny jsou před zemětřesením chráněny

- Aktuality autor: red

Tuzemským jaderným elektrárnám podobné problémy jako v japonské elektrárně Fukušima poškozené silným zemětřesením nehrozí. Vyplývá to z vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové.

Jaderné elektrárny jsou podle ní projektovány i na případná zemětřesení, a to podle nejlepších mezinárodních standardů. Ještě více jsou pak elektrárny v Česku zajištěny i proti tzv. blackoutu, tedy přerušení dodávek do samotné jaderné elektrárny v případě přírodního neštěstí.

Ničivé zemětřesení u nás nehrozí

"I když jsme v seismicky klidné lokalitě, máme zabezpečení podle nejlepších mezinárodních požadavků. Ale to mají i ty japonské jaderné elektrárny, a jak je vidět fungují," uvedla Drábová.

Zemětřesení o síle rekordních 8,9 stupně Richterovy škály, které postihlo Japonsko, lze v Česku podle ní zcela vyloučit.

Větším problémem pro jaderné elektrárny v takovém případě je podle ní tzv. blackout, tedy že se elektrárna samotná ocitne bez elektrické energie.

"To je noční můra všech jaderných elektráren. Naše jsou ale pojištěny  ještě více, než je mezinárodní praxe. Například Temelín si může proud dotáhnout až z Lipna," uvedla.

Temelín přežije všechno?

Páteční zemětřesení vyřadilo v části komplexu japonské jaderné elektrárny Fukušima z provozu chladící systém reaktorů a hrozilo jejich přehřátí.

Tamní zaměstnanci proto vypustili ze zařízení lehce radioaktivní páru. Důležité podle Drábové bylo to, že se podařilo ve všech reaktorech zastavit štěpnou řetězovou reakci okamžitě po zemětřesení.

Podle dřívější studie vědců z Ústavu fyziky Země nemůže Jadernou elektrárnu Temelín (JETE) ohrozit žádná možná intenzita zemětřesení.

V okruhu 20 kilometrů od Temelína je podle odborníků 12 zlomů, tedy míst, kde by teoreticky mohlo vzniknout zemětřesení.

Většina z nich ale podle dosavadních poznatků vědců není aktivní.

Zdroje: ČTK