České děti vysedávají u počítače, tloustnou a kouří

- Aktuality autor: roj

České děti se potýkají s nadváhou a obezitou, většina z nich totiž tráví na úkor pohybu spoustu času u počítač a televize. Vedou také světové statistiky v kouření a pití alkoholu, vyplývá z mezinárodní studie HBSC.

Pohyb chybí 80 procentům českých dětí, tráví moc času u počítače nebo i televize (ilustrační snímek)

Pohyb chybí 80 procentům českých dětí, tráví moc času u počítače nebo i televize (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Nedostatkem pohybové aktivity podle studie trpí zhruba 80 procent českých dětí. "Dlouhodobě si v mezinárodním srovnání nevedeme dobře, a to dokonce v celé řadě ukazatelů, které v HBSC studii sledujeme. Věkové období rané adolescence je přitom klíčové z pohledu životního stylu jedince v dospělosti," řekl novinářům Michal Kalman z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, který se na studii podílel.

Do studie zařazeno 220 tisíc školáků ze 42 zemí světa. V Česku odborníci zkoumali chování a životní zvyky 1500 dětí.

Odborníci podle Kalmana zjistili, že pohybová aktivita českých dětí za posledních patnáct let výrazně klesla, zatímco ve světě je trend opačný.

"Jenom 16 procent patnáctiletých dětí na světě ale plní pohybová doporučení, což je jedna hodina pohybové aktivity denně. Je to velmi alarmující," upozornil Kalman. V Česku doporučení splňuje pouze 13 procent chlapců a 20 procent dívek.

Každé páté dítě má nadváhu

Výskyt nadváhy a obezity u patnáctiletých českých chlapců se za posledních patnáct let kvůli nedostatku pohybu a špatným stravovacím návykům více než zdvojnásobil.

Zatímco v roce 1998 trpělo nadváhou nebo obezitou devět procent chlapců, tak nyní jich je 23 procent. U dívek je výskyt nadváhy a obezity zhruba poloviční. České děti se z pohledu nadváhy a obezity neliší od mezinárodního průměru.

Negativní vliv na pohybovou aktivitu dětí mají v posledních letech počítačové hry a sociální média. "Máme tady generaci dětí, které si nejdou ven zahrát fotbal, jako jsme to dělali my. Zůstávají doma a žijí ve světě sociálních médií, kde není přímý kontakt s kamarádem," varovala Jarmila Rážová z ministerstva zdravotnictví, podle které děti v dospělosti můžou mít problémy s přímou komunikací.

V alkoholu a cigaretách patříme na první místa

Ze studie také vyplynulo, že v Česku pravidelně pije alkohol 20 procent patnáctiletých chlapců a 14 procent dívek. Opakovanou opilost přiznalo 30 procent patnáctiletých, což je výrazně více, než je mezinárodní průměr studie HBSC.

Cigarety v ČR pravidelně kouří 11 procent patnáctiletých chlapců a 16 procent stejně starých dívek. Podíl kuřáků se sice ve srovnání s rokem 2012 snížil, přesto je v mezinárodním srovnání nadprůměrný. Zkušenost s marihuanou uvedlo 23 procent patnáctiletých dětí. Česko tak v tabulkách obsadilo šesté nejhorší místo.

Většina českých dětí sice hodnotí své zdraví a životní spokojenost pozitivně, v mezinárodním srovnání však ČR podle Aleny Šteflové z české pobočky Světové zdravotnické organizace zaujímá jedno z posledních míst v obou hodnocených kategoriích.

Podle odborníků by pohybové aktivitě dětí prospělo zvýšení počtu hodin tělesné výchovy či zavedení tzv. aktivních přestávek. Rodiče by zároveň neměli děti vozit do školy autem a raději zvolit chůzi nebo jízdu na kole.

Tagy: Česko domácí zdraví a životní styl děti a rodina

Zdroje: ČTK