Česká vládní stipendia bude získávat 130 studentů z rozvojových zemí

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Česká vládní stipendia by v letech 2013 až 2018 mělo získávat ročně nejméně 130 studentů z rozvojových zemí stejně jako dosud. Strategii ministerstva zahraničí pro další období dnes schválila vláda. Vyplývá to z údajů na vládním webu. Před rokem 2007 mohlo v Česku studovat s podporou státu 250 studentů.

Na studium pro mládež například z Etiopie, Vietnamu, Mongolska, Černé Hory či Bosny stát každý rok dával zhruba 150 milionů korun, vyplývá z dřívějších informací.

Dnes projednaný materiál uvádí, že vysokým školám, na kterých budou vládní stipendisté studovat, budou hrazeny náklady spojené se studiem. Měsíčně dostanou stipendium, z něhož bude hrazeno ubytování. Jeho výši stanoví ministerstvo školství. Stipendisté budou mít možnost ubytování na kolejích a stravování v menzách, a to za stejných podmínek jako občané České republiky.

Ministerstvo zdravotnictví zajistí zdravotní péči o stipendisty, ministerstvo vnitra rozhodne o udělení dlouhodobých víz nebo povolení k pobytu.

Navazujeme na tradici

Česká republika chce poskytnout každý rok nejméně 90 stipendijních míst pro studium bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů v českém jazyce a 40 míst pro studium navazujících magisterských a doktorských studijních programů v anglickém jazyce.

Výběr uchazečů bude podle záměru diplomacie zmodernizován. "Novým prvkem bude zavedení elektronické přihlášky a on-line testu studijních předpokladů, a to už na úplném počátku procesu. Bude vytvořen elektronický registr všech žadatelů a informační webová stránka pro studenty. Jako doplněk k poskytování vládních stipendií bude zavedeno vysílání českých pedagogů do rozvojových zemí," zmiňuje ministerstvo zahraničí.

Poskytování stipendií mladým cizincům má v Česku dlouhou tradici. Díky stipendiím mohli například v tehdejším Československu studovat ve dvacátých letech minulého století ruští emigranti. Vládní stipendia pak v druhé polovině století přivedla do Česka tisíce studentů z rozvojové Afriky a Asie. Například od šedesátých let do roku 2006 absolvovalo studium v Československu či České republice přibližně 21.450 stipendistů.

Tagy: studenti studium

Zdroje: ČTK