Česká rozvědka zjistí, co přesně bombardují Rusové v Sýrii

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 10. 2015 15:32) - Aktuality autor: pal

O ruských aktivitách v Sýrii má česká vláda jen zlomkovité informace a neví tedy, na koho Rusko vlastně útočí. Vláda má získat podrobnější informace od zpravodajských služeb, jak ve čtvrtek oznámil český premiér Bohuslav Sobotka. O ruských aktivitách v Sýrii jednali i John Kerry a Sergej Lavrov. Ruská letadla i ve čtvrtek bombardovala pozice povstalců v Sýrii. Koordinaci útoků mezi Ruskem a USA v Sýrii potvrdil i ruský prezident Vladimir Putin. 

Rusové tvrdí, že na syrském území bombardují cíle Islámského státu

Rusové tvrdí, že na syrském území bombardují cíle Islámského státu,zdroj: Profimedia.cz

"Pokud jde o nálety Ruska v Sýrii je v tuto chvíli sporné, proti komu jsou nálety zaměřeny," uvedl Sobotka.

Podle premiéra se však zatím zdá, že nejde o aktivitu, kterou by Rusko koordinovalo se zeměmi jako USA, Velkou Británií či Francií, které útočí na pozice Islámského státu již delší dobu.

Vláda bude postupovat podle informací zpravodajců 

"Předpokládám, že dostaneme informace od zpravodajských služeb, jakým způsobem jsou zaměřeny aktuální vojenské aktivity Ruska v Sýrii. Na základě toho bude v příštích týdnech vláda postupovat," doplnil Sobotka.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je nutné dohodnout se na politickém řešení a koordinovat společný postup i v oblasti vojenských akcí. "Považuji současnou situaci za rizikovou," uvedl Zaorálek na Twitteru během jednání vlády.

Koalice pod vedením USA podniká letecké útoky na pozice islamistů v Sýrii už delší dobu, Rusové s nimi začali teprve ve středu. Stali se ale terčem kritiky kvůli tomu, že údajně nemířili na Islámský stát, a naopak zabili civilisty.

Rusko prý bombardovalo v Sýrii na požádání Asada 

Lavrov po setkání odmítl před novináři jako "neopodstatněné" obavy Západu, že Rusko, podporující režim prezidenta Bašára Asada, neútočí v Sýrii na radikály, ale na bašty opozice. Zopakoval, že Moskva vede údery výlučně na Islámský stát. Šéf ruské diplomacie také dodal, že nemá žádné informace o civilních obětech prvních ruských náletů. Syrská opozice po zahájení bombardování hlásila mrtvé z řad civilistů, včetně žen a dětí. Informace obou stran je však obtížné ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii údajně na žádost svého dlouholetého spojence Asada. Nálety podle ministerstva obrany mířily na vojenská zařízení, sklady zbraní a paliva a velitelství radikálů z Islámského státu. Podle amerického ministra obrany a dalších západních představitelů si však ruské letouny zřejmě vzaly na mušku místa, kde IS nepůsobí.

Ruský ministr zahraničí prohlásil, že je potřeba "vytvořit komunikační kanály, které zabrání nezamýšleným incidentům". "Shodli jsme se, že je nezbytně nutné najít řešení tohoto konfliktu," doplnil ho John Kerry.

"Máme před sebou hodně práce. Uvědomujeme si, jak je celá situace naléhavá, i vzhledem k množství uprchlíků, kteří ze země utíkají a míří do Evropy," dodal. Oba politici se potkali tento týden již potřetí.

Ruská letadla opět bombardovala pozice povstalců v Sýrii 

Ruská letadla ve čtvrtek bombardovala údajné pozice povstalců na severozápadě Sýrie. Podle Kremlu Rusko úspěšně koordinuje postup s ostatními státy. Mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že se ruské útoky zaměřují na různé teroristické skupiny. Ruské nálety začaly ve středu, kdy Moskva tvrdila, že se zaměřuje jenom na pozice radikálů z Islámského státu (IS).

Při čtvrtečních 30 náletech ruská letadla útočila na pozice povstalců v blízkosti západosyrského města Džisr aš-Šughúr, které leží v provincii Idlib.

Peskov oznámil, že koordinační mechanismus s ostatními státy dobře funguje. Útoky jsou údajně mířeny na dobře známé teroristické organizace, o nichž se Rusko dohodlo se syrskou armádou. Moskva také zdůraznila, že se Sýrie nepodílí na finančních nákladech spojených s leteckými operacemi.

Rusko a USA budou v Sýrii útočit společně 

USA a Rusko vytvoří mechanismus pro koordinace akcí v Sýrii. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin. Informace o smrti civilistů při ruských náletech jsou podle něj informačními útoky.

Mluvčí ruského ministerstva obrany prohlásil, že Rusové za uplynulých 24 hodin zasáhli 12 cílů Islámského státu a že kromě jiného zničili jedno velitelské stanoviště a dva sklady zbraní.

Americký senátor John McCain dnes prohlásil, že při prvních náletech Rusové zasáhli brance Syrské svobodné armády (FSA), tedy umírněné opozice, kterou podporují USA. "Mohu s jistotou potvrdit, že to byly útoky proti brancům FSA vycvičených Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Máme s těmi lidmi spojení," sdělil McCain v rozhovoru se stanicí CNN.

Tagy: Rusko Česko domácí konflikt v Sýrii česká vláda občanská válka v Sýrii ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK