Česká policie zlikvidovala pobočku ruské neonacistické organizace

- Aktuality autor: Alina Holušová

Policie rozprášila českou buňku ruské neonacistické organizace Wotan Jugend. Obvinění ze založení a propagace nenávistného hnutí bylo vzneseno proti pěti lidem. Hrozí jim až pět let za mřížemi. 

Ruští neonacisté, ilustrační snímek

Ruští neonacisté, ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová uvedla, že detektivové z protiextremistického oddělení prověřovali založení tuzemské buňky ruské neonacistické organizace Wotan Jugend, za kterou stál jedenadvacetiletý cizinec trvale žijící v Česku a další člověk, který je v současnosti ve vězení pro trestnou činnost násilného charakteru s rasovým motivem. Pražští policisté případ podle Zoulové vyšetřovali několik měsíců.

Neonacistickou organizaci Wotan Jugend podle policie založili členové kapely Moloth v roce 2008 v Rusku. Hnutí podle kriminalistů stálo na myšlence ideologické, propagandistické a finanční podpory vězňů odsouzených za spáchání trestné činnosti s rasistickým, etnickým, národnostním a jiným podobně nenávistným motivem.

Hnutí je úzce spjato s hudebním směrem "NS" black metal. Wotan Jugend podle policie získává finance na podporu a propagaci zejména prodejem oblečení, samolepek, CD a dalších předmětů s motivem hnutí případně kapely Moloth, dále pak pořádáním koncertů, finanční sbírky nebo sportovních akcí pod záštitou hnutí.

Tagy: Rusko policie Česko neonaciste neonacismus ČR

Zdroje: ČTK