Česká BBC dostala pokutu 200 tisíc korun za porušení licenčních podmínek

- Aktuality autor: Petr Kubec

Společnost BBC Radiocom dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu ve výši 200 tisíc korun. Společnost, která provozuje vysílání české BBC, měla podle RRTV vkládat do rádiového vysílání hudbu v rozporu s licenčními podmínkami. Jedná se již o druhou pokutu, kterou společnost BBC Radiocom za porušení licenčních podmínek dostala.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

"Tato pokuta je za vkládání hudby, které rovněž znamenalo porušení licenčních podmínek. Výše pokuty je 200 tisíc," řekl Krejčí.

Rada s provozovatelem stanice v tomto případě zahájila správní řízení loni v říjnu. Tehdy upozornila na to, že z licenčních podmínek vyplývá, že v dopoledním a odpoledním bloku stanice může vysílat pouze zpravodajství, publicistiku, vzdělávání, sport či zábavu. Firma Lagardère Active ČR se tehdy bránila tím, že hudbu považuje za součást zpravodajských a informačních rádií, a nevidí proto důvod, proč by nemohla být i na BBC.

Pro rozhlasovou společnost je to letos již druhá pokuta za porušení licenčních podmínek. V prvním případě rada uložila stotisícikorunovou sankci za to, že rozhlasová stanice BBC přestala do programu zařazovat bloky dodávané Českým rozhlasem. Stížnost společnosti proti této pokutě následně zamítl Městský soud v Praze, firma proto podala takzvanou kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. "Pokud by čistě teoreticky odvolací soud potvrdil verdikt Městského soudu, což si nemyslíme, budeme hledat takový model vysílání, který by vyhověl podmínce a zajistil možnost komercializace," uvedla již dříve mluvčí Lagardere Radka Pilzová.

Společnost BBC Radiocom s Českým rozhlasem spolupracovala až do loňského převzetí firmou Lagardere Active ČR. Od té doby se rozhlas snažil proti tomuto kroku vystupovat, mimo jiné trval na podmínce vysílat v rámci BBC dopoledne a odpoledne bloky dodávané právě Českým rozhlasem. Lagardere naopak začal využívat vlastní materiály připravované v rámci projektu ZET, což podle něj zákon i licenční podmínky umožňují.

Lagardere v minulém měsíci naopak zaznamenal úspěch, když Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Českého rozhlasu, který se domáhal zrušení převodu české stanice BBC do mediální skupiny. Lagardere současně radu žádá o změnu licenčních podmínek, které by do budoucna ukládání pokut mělo předejít. Součástí žádosti je i záměr přejmenovat stanici na Rádio Zet.

Tagy: média Česko bbc pokuta porušení licence ČR rádio RRTV Rada pro rozhlasové a televizní vysílání

Zdroje: ČTK