Češi vypomohli pozůstalým padlých vojáků více než milionem korun

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Na kontě sbírky zorganizované pro pozůstalé rodiny padlých vojáků v Afghánistánu je částka přesahující milion korun. Peněžní pomoc iniciovali armádní kolegové zesnulých vojáků. Zapojily se do ní stovky lidí. 

Mrtvý český voják, padlý v Afghánistánu

Mrtvý český voják, padlý v Afghánistánu,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Informovaly o tom armáda a Charita Česká republika na svých webových stránkách. Smrt vojáků si na úterní mimořádné schůzi připomněli i poslanci, kteří drželi minutu ticha. 

Sbírku minulý týden ve čtvrtek vyhlásili vojáci ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi, jejichž kolegové v Afghánistánu padli. Zřídit jim ji pomohla Charita Česká republika. 

Do úterních 14:00 se na účtu sešlo 1,029 milionu korun od několika set dárců. "Poukazuje to na fakt, že národ dokáže v rozhodujících chvílích své vojáky podpořit a ocenit jejich nasazení," uvedl major Ivo Zelinka, který je členem organizačního týmu. "Sbírka je veřejná a je současně zamýšlena jako výraz ocenění práce výsadkářů a principů svobody a demokracie, které hájili," dodal kaplan 4. brigády rychlého nasazení Žatec Petr Fiala

Finanční příspěvky je možné posílat na sbírkový účet Charity ČR 4665522/0800, variabilní symbol 916. 

Čtyři čeští výsadkáři zahynuli při sebevražedném útoku minulé úterý při hlídce poblíž vojenské základny Bagrám. Při atentátu byl těžce zraněn i pátý voják, který zemřel v pondělí dopoledne po převozu do Česka. 

Připomínkou smrti vojáků bylo zahájeno dnešní zasedání Poslanecké sněmovny. Její předseda Jan Hamáček (ČSSD) přečetl jména padlých a přítomní poslanci poté drželi minutu ticha. 

Tagy: Afghánistán mrtví sbirka Čeští vojáci finanční pomoc

Zdroje: ČTK