Češi unesení v Lisabonu žalují stát. Trvají na milionovém odškodnění

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Se žádostí o odškodnění ve výši 40 milionů korun opakovaně narazili u několika ministerstev. Čtyři Češi unesení v Lisabonu se proto obrátili na soud, peněz se dožadují žalobou na stát. Myslí si, že tajné služby mohly jejich únosu v létě 2015 zabránit. 

Česko kvůli záchraně pětice unesených Čechů propustilo libanonského agenta Alího Fajáda podezřelého z napojení na teroristickou organizaci

Česko kvůli záchraně pětice unesených Čechů propustilo libanonského agenta Alího Fajáda podezřelého z napojení na teroristickou organizaci,zdroj: Profimedia.cz

Jejich žádostí o odškodnění se dříve odmítlo zabývat ministerstvo financí a zamítla ji ministerstva vnitra, zahraničí a spravedlnosti. Ministerstvo vnitra uvedlo, že odpovědnost by měli převzít organizátoři cesty, nikoli stát. Případem se nyní bude zabývat zabývat Obvodní soud pro Prahu 1.

Jeden z unesených, advokát Jan Švarc řekl, že se k žalobě nechce vyjadřovat. Na dotaz, o jakou částku se chtějí soudit, uvedl, že to není důležité, jelikož o výši nemajetkové újmy rozhodne soud. Z veřejné justiční databáze pak vyplývá, že muži budou požadovat 40 milionů korun.

Mluvčí soudu Alena Novotná potvrdila, že žalobu soud obdržel 18. ledna. Bližší informace neuvedla, protože se žaloba teprve bude posílat žalované straně.

Advokát Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň v dřívějších žádostech o odškodnění tvrdili, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemusel se incident stát.

Civilní rozvědka podle nich měla informaci o tom, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

Loni v únoru byl v den návratu pětice Čechů do vlasti z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci.

Ministr obrany Martin Stropnický krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Fajáda do Spojených států.

K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

Tagy: Česko domácí odškodnění Libanon Češi v zahraničí česká justice justice a soudy únosy a vraždy

Zdroje: ČTK,Česká televize