Češi si za cigarety připlatí, krabička bude dražší až o čtyři koruny

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 30. 7. 2014 14:09) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Sněmovna ve středu schválila zákon, který zvyšuje spotřební daň uvalenou na cigarety a tabákové výrobky. V praxi si tak kuřáci připlatí za krabičku až o čtyři koruny navíc. Zákon musí ještě projít Senátem a musí jej podepsat prezident. Zvýšení cen by se pak mělo projevit nejdříve za čtyři měsíce od přijetí zákona.

Výroba cigaret

Výroba cigaret,zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Především pravicová opozice vytýkala vládě, že její návrh zdraží více dražší cigarety. Podle kritiků to zvýhodní dovozce cigaret před domácím výrobcem. Poslanci včetně Milana Urbana (ČSSD) proto navrhovali zvýšit daň jinými způsoby.

Například předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval mimo jiné radikálně zrušit minimální sazbu daně nebo ve shodě s Urbanem snížit pevnou část daně a zvýšit její minimální výši vždy o jeden haléř na cigaretu, což by podle nich sjednotilo zdanění na 3,20 korun za cigaretu. Žádnou z těchto úprav ale Sněmovna s ohledem na odmítavý postoj ministra financí Andreje Babiše (ANO) nepodpořila.

Opozice také navrhovala podle polského vzoru více danit volně prodejné tabákové listy, které se podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury využívají k výrobě cigaret bez spotřební daně. Podle Babiše je to ale jen "marketingová prezentace" a "takzvané daňové úniky v podstatě neexistují". Tabákové listy je podle ministra možné danit už podle stávajícího zákona, pokud se používají k výrobě cigaret.

Poslanci ve vládní předloze se souhlasem Babiše upravili na návrh Ladislava Šincla (ČSSD) pouze postup při objednávání, odběru a vracení tabákových kolků a regulaci doprodeje cigaret omezili na balení s letošními kolky. "Bude se to týkat pouze těch jakoby mladých cigaret, které jsou označeny tím dalším kolkem v tomto konkrétním roce," řekl Šincl novinářům.

Důvodem zvýšení sazby daně je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Vyšší růst zdanění by ale ČR musela navrhnout kvůli kurzu koruny platnému k letošnímu říjnu, který bude zřejmě stále pod vlivem loňských intervencí České národní banky.

Stát by ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, kdy cigarety zdražily o zhruba dvě koruny na krabičku, měl získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 230 milionů korun měsíčně. Výpočet ovšem nepočítá s předzásobením.

EU požaduje od letošního roku spotřební daň 90 eur na tisíc kusů cigaret a 60 procent z vážené maloobchodní ceny. Slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo. Za to by hrozily sankce. Nová spotřební daň musí začít platit do 30. září.

Novela má nabýt účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Prodejci by pak cigarety za dosavadní ceny směli prodávat do konce druhého kalendářního měsíce po vyhlášení novely, tedy pravděpodobně do konce ledna. Výjimku by měly mít podle Šinclova návrhu balení cigaret, které byly kolkem opatřeny v minulých letech.

Tagy: sněmovna EU cigarety Evropská unie zdražení politika spotřební daň

Zdroje: ČTK