Češi posílají postiženému Haiti miliony, situace je kritická

- Aktuality autor: red

Na sbírkových účtech na pomoc zemětřesením postiženému Haiti přibyly za jediný den - od čtvrtka do pátku - miliony korun. Organizace Člověk v tísni má vybráno zhruba 3,8 miliony korun. Situace na Haiti se zhoršuje.

Ještě ve čtvrtek to byla částka o 2,5 milionu nižší. Adra do čtvrtečního poledne vybrala 700 tisíc korun, v pátek už má na kontě o další téměř milion více. Dva miliony korun jsou také na kontě Charity ČR.

Přispět hodlá i stát, vláda výši pomoci stanoví v pondělí. O pěti milionech korun rozhodlo již ministerstvo zahraničních věcí, které peníze pošle Dětskému fondu OSN (UNICEF) na obnovu zdrojů pitné vody.

Podle čerstvých informací OSN bylo haitské hlavní město Port-au-Prince při úterním zemětřesení z deseti procent zničeno, bez přístřeší je v oblasti 300 tisíc lidí. OSN také uvedla, že zatím dostala sliby pomoci Haiti v celkové výši 268,5 milionu dolarů (asi 4,9 miliardy korun).

"Na to, že vybíráme dva dny, jde o velmi dobrý výsledek," zhodnotil dosavadní stav sbírky vedoucí humanitární a rozvojové pomoci Charity ČR Pavel Gruber. Charita peníze vybírá prostřednictvím účtu olomoucké odbočky, která s Haiti dlouhodobě spolupracuje (sbírkový účet č. 35-1868350237/0100, VS 99999). Charitě lze přispět také přes dárcovské telefonní zprávy ve formě DMS HAITI na číslo 87777 (jedna DMS stojí 30 korun, na pomoc Haiti půjde 27 korun). Na Haiti poputují částečně i peníze z Tříkrálových sbírek.

Hodně peněz se za poslední den podařilo shromáždit Člověku v tísni. Prostřednictví DMS se vybralo 1,2 milionu korun a na účet přišlo 1,26 milionu korun. Z Klubu Člověka v tísni se k částce připočetlo 300.000 korun. "Navíc se na nás neustále obracejí různé firmy s nabídkami peněžních darů," řekla dnes ČTK Jana Lhotová, která má haitské sbírky v organizaci na starosti. Firemní dary zatím nejsou sečtené, odhadem může jít asi o milion korun, dodala Lhotová.

Člověku v tísni lze přispívat na konto sbírky SOS Haiti 4095 4095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské sms ve tvaru "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

Peníze se kupí také na účtech Adventistické agentury pro pomoc a rozvoj Adra. Podle Radka Špinky z Adry lidé dosud přispěli prostřednictvím DMS 650.000 korun, na účet Adry přišel téměř milion korun. Další půlmilion Adra přidá ze svého účtu. Adře je možné příspěvek zaslat přes "DMS ADRA" na 87777. Lze využít rovněž účet 4028 4028/0300, variabilní symbol 391

Haiťané stavějí hromady z těl mrtvol

Haiťané jsou nespokojeni s váznoucí pomocí obětem úterního zemětřesení. Na protest proti tomu, že se k potřebným nedostává pomoc, postavili na několika místech metropole Port-au-Prince bariéry z těl obětí zemětřesení. Oznámil to fotograf časopisu Time Shaul Schwarz, který zátarasy viděl na dvou místech města. Podle záchranářů lidé mezi sebou vzájemně bojují o vodu, které je málo.

Místní obyvatelé i zahraniční záchranáři snažící se vyhrabat zasypané ze sutin bojují s časem - od zemětřesení uplyne už 72 hodin, což je považováno za kritickou dobu.

Televize CNN vysílá srdcervoucí záběry vyprošťování lidí z trosek. Je z nich patrné, že záchranářům chybí základní technika a mnozí také nejsou schopni poskytnout první pomoc.

Zemětřesení podle odhadů Červeného kříže nepřežilo na 50 tisíc lidí, desítky tisíc jsou pohřešovány. Mezinárodní výbor Červeného kříže doplňuje na internetové stránce FamilyLinks.icrc.org jména pohřešovaných.

Mezi tisíci raněnými je také španělský velvyslanec na Haiti Juan Fernández Trigo, který byl podle čtvrteční zprávy amerického ministerstva zahraniční ve středu převezen na americkou základnu Guantánamo.

Dominikánští záchranáři ve čtvrtek vyprostili z trosek parlamentu 17 živých lidí a několik desítek mrtvých; mezi těmito bylo i dvacet senátorů.

Na Haiti už pracují záchranné čety z více než 30 zemí, dnes tam odletělo mimo jiné 63 polských záchranářů. Jejich hlavním problémem je neschopnost místních úřadů pomoc koordinovat a postupně jím je i bezpečnost, protože lidé začínají být zoufalí. Situace je stále napjatější, drancuje se, občas jsou slyšet výstřely.

Bezpečnost záchranářů se snaží zajistit vojáci OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek řekl, že v Port-au-Prince a okolí jich hlídkují 3000, což je asi třetina jejich stavu na Haiti.

Tagy: zemětřesení Haiti pomoc katastrofa

Zdroje: ČTK