Češi omezují spotřebu cigaret, roste poptávka po sypaném tabáku

- Aktuality autor: Michal Polák

Češi omezují spotřebu cigaret, naopak stále více kuřáků dává přednost sypanému tabáku a cigarety si sami balí. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který poskytla společnost Nielsen. Množství v tuzemsku prodaných cigaret v období od loňského října do letošního září kleslo o 6,2 procenta, zatímco poptávka po tabáku vzrostla o 15 procent. Nejrychleji se zvyšuje prodej nejlevnějšího řezaného tabáku. 

Cigarety a sypaný tabák

Cigarety a sypaný tabák,zdroj: Archiv

"V rámci kategorie se rozevírají pomyslné nůžky - na důležitosti získávají nejdražší a zároveň nejlevnější cigarety," uvedl specialista společnosti Nielsen na cigaretový trh Rostislav Zábranský. "Kuřáci, kteří si mohou dovolit drahé značky, si je kupují dále, kdo má hlouběji do kapsy spíše sahá k levnějším cigaretám a případně k sypanému tabáku," dodal. 

Rostoucí poptávka po sypaném tabáku, z něhož si kuřáci balí cigarety sami, je podle Zábranského důsledkem zvyšování spotřební daně z cigaret v posledních letech a jejich zdražování. Nejrychleji proto roste prodej nejlevnějšího řezaného tabáku, který tvoří 86 procent veškerého prodeje. Přes strmý růst prodeje ale podle Lucie Hrušové ze společnosti Nielsen má sypaný tabák na tuzemském tabákovém trhu podíl asi jen pět procent. 

Nejrazantnější pokles v uplynulém období zaznamenal prodej cigaret v hotelích a restauracích, který nyní představuje necelou pětinu trhu, když klesl o 12 procent. Tři čtvrtiny tabákových výrobků se v Česku prodají v trafikách. Z ostatních prodejních míst lidé nejvíce cigarety a tabák kupují v supermarketech a diskontních prodejnách. 

Roste poptávka po velkých baleních

V kategorii cigaret roste především poptávka po větších baleních obsahujících více než dvacet kusů cigaret. Jejich prodané množství se meziročně zvýšilo o 38 procent. Tyto takzvané big packy představují zhruba sedm procent cigaretového trhu. Tomu stále dominují cigarety se standardní tloušťkou, které představují 94 procent trhu. Roste ale kategorie "demi-slim", což je mezistupeň mezi klasickými cigaretami a tenkými cigaretami označovanými jako "slim". 

Společnost Nielsen sleduje trh s tabákovými výrobky v obchodech s potravinami a smíšeným zbožím, na benzinových pumpách, ve večerkách, trafikách a ubytovacích a stravovacích zařízeních. Sledování tak podle firmy obsáhne asi 85 procent tuzemského tabákového trhu; v této části trhu se od loňského října do letošního září prodalo 15,1 miliardy kusů cigaret a 561 tun sypaného tabáku. 

Podle odhadů společnosti Philip Morris ČR byl tuzemský trh s cigaretami v kalendářním roce 2011 v porovnání s předchozím rokem v podstatě stabilní na úrovni 21,1 miliardy kusů. V prvním pololetí letošního roku klesl tuzemský cigaretový trh o 3,6 procenta, když se prodalo 9,9 miliardy kusů cigaret. 

Letos cigarety podražily o dvě až tři koruny

Od letošního ledna vzrostla v důsledku zvýšení sazby spotřební daně cena krabičky cigaret o dvě až tři koruny. Další zvyšování daně kvůli směrnici EU má nastat v příštích dvou letech a zdraží krabičku cigaret v průměru celkem o čtyři koruny. Zvýšení spotřební daně se má týkat cigaret, doutníků i řezaného tabáku. Více zdražit by měly levnější značky cigaret. 

Podle Českého statistického úřadu tuzemská spotřeba cigaret v letech 2007 až 2010 klesla takřka o 14 procent na 2028 kusů na osobu za rok. Údaje za loňský rok ČSÚ zveřejní koncem listopadu. 

Podle průzkumu Eurobarometr z konce května v současnosti v Česku kouří 29 procent lidí starších patnácti let. Podle něj se tak ČR v tomto směru řadí mírně nad průměr Evropské unie, který činí 28 procent. Nejméně kuřáků je ve Švédsku (13 procent), nejvíce naopak v Řecku (40 procent).

Tagy: cigarety

Zdroje: ČTK