Češi neví, jak se zbavit dluhů. Občanské poradny "praskají ve švech"

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Během prvního pololetí zaznamenaly občanské poradny přes 13.000 dotazů souvisejících s dluhovou problematikou. V meziročním srovnání jde o zhruba pětiprocentní nárůst. Za celý rok 2011 podali lidé téměř 24.000 dotazů, což bylo nejvíce za 15 let fungování Asociace občanských poraden (AOP). Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval ředitel asociace Stanislav Skalický. 

Nejvíce dotazů se týkalo podle analýzy AOP oddlužení. Další otázky směřovaly na téma práv a povinností dlužníků a exekučního řízení. "Dluhových dotazů od roku 2007 narostlo v občanských poradnách přibližně třikrát," uvedl Skalický. Nejčastěji se na občasné poradny obracejí lidé ve věku mezi 30 až 50 let. "Roste ale počet klientů i ve starším věku," dodal Skalický. 

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se v červenci proti předchozímu měsíci zvýšily o 3,96 miliardy korun na 1,138 bilionu korun. Meziročně byly vyšší o téměř 52 miliard korun. 

AOP byla založena v roce 1998 jako servisní centrum občanských poraden, které poskytují bezplatné a nezávislé poradenství v 55 místech po celé ČR. Asociace v současnosti sdružuje 40 poraden.

Tagy: dluhy občané

Zdroje: ČTK