Češi negativně vnímají růst nezaměstnanosti a menší jistoty

- Aktuality autor: red

Téměř tři čtvrtiny obyvatel Česka si podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) myslí, že letos se výrazně zhoršily sociální jistoty a nezaměstnanost.

Negativně lidé hodnotí také letošní vývoj v oblasti korupce, hospodářství a zdravotnictví. Víc než polovina obyvatel Česka má za to, že se v roce, kdy šli třikrát k volbám, zhoršila i politická situace v zemi. Shoda panuje na tom, že se zlepšila nabídka zboží a služeb, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky má k dispozici.

Pozitivní změny v kultuře

Zhruba tisícovka respondentů se vyjadřovala k otázce, zda se v České republice za tento rok situace ve vyjmenovaných oblastech zlepšila, zhoršila, nebo se nezměnila. U položek, jako je soudnictví, právní prostředí, školství, zemědělství či možnost občanů účastnit se rozhodování, sice podle autorů průzkumu převažovalo kritické hodnocení nad pozitivním, většina dotázaných se ale shodla, že situace se v těchto oblastech během roku nezměnila.

Pozitivní změny přinesl letošní rok podle názoru veřejnosti v kultuře, vztazích Česka se zahraničím a v životním prostředí. Jednoznačně nejlépe Češi hodnotí změny v nabídce zboží a služeb - ke zlepšení na tomto poli došlo podle 44 procent obyvatel Česka. Oproti obdobnému šetření z prosince 2009 se nejvýrazněji změnilo hodnocení zdravotnictví a školství, kde se teď podíl kritických vyjádření zvětšil o víc než deset procentních bodů.

Tagy: Česko zmeny kultura pruzkum

Zdroje: ČTK