Češi na Islandu zázrakem vyvázli z potápějícího se autobusu

- Aktuality autor: red

Autobus s českými turisty sjel na Islandu do jezera Blautulón. Všech 22 cestujících se vlastními silami z potápějícího se autobusu zachránilo, když doplavali na břeh a přivolali pomoc.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Kromě toho, že byli promrzlí a provlhlí, se jim nic vážného nestalo. Incident se stal v sobotu odpoledne deset kilometrů od silnice F208. Tatrabus údajně patřil cestovní kanceláři Adventura. Českých turistů bylo údajně 11.

"Celý úsek projeli naprosto bez problémů, polovina účastníků i s druhým řidičem na konci brodu vystoupila a dohodli se, že průjezd zopakují a zdokumentují," uvedl ředitel CK Adventura Petr Novotný. "Při druhém průjezdu se ale nečekaně propadlo levé přední kolo do podkladu a tatrabus se stočil směrem do jezera. Chvilku plaval, ale vzápětí se začal rychle potápět," líčil nehodu Novotný.

Policie událost vyšetřuje

Na místo dorazila jako první pátrací a záchranná jednotka z města Hella. Přivoláni byli i záchranáři z dalších míst. Cestující se na břehu rozptýlili a 11 z nich vyhledalo přístřešek v nedaleké boudě. Ostatní zůstali v blízkosti jezera. Bylo jim zima a byli provlhlí. Převezeni byli do městečka Vík í Mýrdal, kde je ošetřili dobrovolníci Červeného kříže. Cestující dostali teplé oblečení a mohli si zavolat příbuzným a přátelům ve vlasti. Všem 22 turistům pak bylo poskytnuto ubytování v místních hotelích.

Cestující a řidič prý mohou hovořit o štěstí, že se dokázali včas dostat na břeh, protože autobus se se všemi zavazadly potopil na dno jezera.

Policie zatím příčiny nehody vyšetřuje a vyslýchá průvodce turistů a řidiče autobusu. Policie přivolala na pomoc tlumočníka. K jezeru byli rovněž přivoláni potápěči, aby se pokusili autobus z jezera vytáhnout na břeh. Jezero je údajně velmi hluboké.

Tagy: autobus pomoc potopeni cestující

Zdroje: ČTK