Češi mají po 16 letech opět film na festivalu v Cannes

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

V Cannes se bude promítat český snímek Cesta ven režiséra Petra Václava. Je to tak první film po 16 letech, který se na mezinárodní filmový festival dostal. Film, který se zabývá problematikou rasismu, bude v kinech od 29. května.

Snímek Cesta ven scenáristy a režiséra Petra Václava, který vznikal v koprodukci České televize v Ostravě, bude krátce před svou domácí premiérou uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Český celovečerní film se tam objeví po 16 letech. ČTK to dnes řekla mluvčí ostravského studia ČT Jolanda Pilařová. Do českých kin bude snímek uveden 29. května.

"Snímek byl zařazen do nesoutěžní sekce čítající pouhých devět titulů, které každým rokem vybírá L'ACID (Asociace nezávislého filmu a jeho distribuce) z několika stovek filmů z celého světa," uvedla mluvčí. Dodala, že pro českou kinematografii je přítomnost snímku Cesta ven v Cannes obrovským úspěchem, na který se čekalo 16 let. "Naposledy byl v roce 1998 do programu festivalu v Cannes zařazen celovečerní hraný film Postel Oskara Reifa," řekla.

Petr Václav je držitelem řady ocenění. V roce 1996 například získal Stříbrného leoparda na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu za film Marian či Zlatého ledňáčka v Plzni za snímek Paralelní světy. V posledních letech působil ve Francii. Nyní se ale vrátil do Česka a po 13 letech natočil film ve svém rodném jazyce a zároveň se 18 let po premiéře svého dramatu Marian opět vrátil mezi Romy.

"Cesta ven se natáčela výhradně v reálném prostředí převážně na Ostravsku a do hlavních rolí byli obsazeni neherci, což filmu dodává autentickou atmosféru a nezpochybnitelnou vypovídací hodnotu," řekla Pilařová. Je příběhem mladé romské ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti a na mnohé další překážky.

Film napsal a režíroval Václav, kameramanem byl Štěpán Kučera, výtvarníkem Jan Pfeiffer a střihačem Florent Mangeot. Do hlavních rolí byli obsazeni Klaudia Dudová, David Ištok, Mária Zajacová - Ferencová a Natálie Hlaváčová. Film vznikl v koprodukci francouzské společnosti Cinema Defacto a České televize, konkrétně ostravské Tvůrčí producentské skupiny Kateřiny Ondřejkové.

Tagy: Česká republika film Filmový festival v Cannes

Zdroje: ČTK