Češi jsou závistiví. Ostatním nepřejeme peníze a krásu

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

To, že jsou Češi závistiví, nepřekvapí asi nikoho. Jasně to ale dokázal nejnovější průzkum. Více než 50 procent obyvatel ČR někdy závidí. Nejčastěji peníze, ale i úspěch, auto nebo krásu. To vše bychom si s někým úspěšnější nejraději vyměnili.

Více než polovina Čechů někdy ostatním lidem závidí, z toho 38 procent zřídka, 13 procent občas a dvě procenta velmi často. Lidé závidí hlavně peníze, vyplývá z průzkumu, který pro Hypoteční banku uskutečnily v únoru mezi téměř tisícovkou respondentů agentury Confess Research a Stem/Mark.

Typický český závistivec je muž ve věku 18 až 29 let se středoškolským vzděláním, který žije v krajském městě na Moravě. Ostatním závidí hlavně peníze, majetek a úspěch, ale také štěstí. Třetina lidí občas zatouží po tom, aby ti, kteří jsou na tom lépe, o svůj majetek a postavení přišli. Ti, kteří se se závistí již setkali, se zase snaží chovat tak, aby své okolí příliš nedráždili.

Dvě třetiny Čechů mají alespoň občas pocit, že někteří lidé v jejich okolí si to, co mají, nezaslouží. Čtvrtina se také setkala se závistí v rámci vlastní rodiny. "Nadpoloviční procento Čechů považuje závist za typicky český rys a tvrdí, že jsme závistivější než obyvatelé ostatních evropských zemí," uvedl ředitel marketingu Hypoteční banky Jiří Ochec.

Peníze podle průzkumu závidí všichni. Úspěch závidí hlavně ženy, vysokoškolsky vzdělaní lidé a Pražané. Bydlení či vybavení domácnosti je předmětem závisti v krajských městech. Auto závidí muži ve středním věku, dobré rodinné vztahy důchodci a obyvatelé menších měst, práci mladí lidé do 30 let, kariéru Pražané a lidé s vysokoškolským vzděláním a podřízení nadřízeným. Krásu závidí více ženy, zdraví penzisté, dovednosti (sportovní, řemeslné, umělecké) mladí lidé do 30 let. Láska a štěstí, pokud ji nemají, závidí všichni bez rozdílu.

Průzkum také zkoumal, na co jsou Češi nejvíce hrdí. Ženy nejčastěji zmiňovaly vlastní dům či byt, soběstačnost a schopnost zařídit si domácnost tak, aby se v ní všichni členové cítili příjemně.

Muži oceňovali především dosažené vzdělání, úspěch v zaměstnání či podnikání. Dále uváděli to, že dokázali zplodit dítě - a že se jim jako první narodil syn - a také manuální zručnost, tedy schopnost postavit vlastní dům nebo alespoň zrekonstruovat byt.

Psycholožka Marta Boučková si nemyslí, že by Češi v souvislosti se závistí představovali nějaký extrém. Závist je podle ní navíc přirozená lidská vlastnost, která v jistém smyslu může být prospěšná. "Když někomu něco závidíme, žene nás to dál, nutí nás to k dalšímu rozvoji a úsilí, protože chceme také něco dokázat," podotkla.

Tagy: Češi pruzkum závist

Zdroje: ČTK