Češi budou v Damašku prostředníky USA, lidé mohou posílat dárcovské SMS

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

České velvyslanectví v Damašku bude pro USA poskytovat konzulární služby v Sýrii, oznámilo dnes ministerstvo zahraničí. Američané svoji misi uzavřeli kvůli nepokojům. Spojené státy se staly po Slovensku druhou zemí, která využívá české přítomnosti v Damašku. O zastupování požádaly Spojené státy, Česko s tím souhlasilo, uvedlo ministerstvo.

Washington svoje diplomaty z hlavního města Sýrie zcela stáhl už v únoru. Zájmy USA pak zajišťovalo Polsko, které však z bezpečnostních důvodů svoji ambasádu uzavřelo minulý pátek. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski zdůvodnil toto rozhodnutí "dramatickým zhoršením" konfliktu v Sýrii.

"Na základě požadavku Spojených států amerických souhlasila Česká republika se zastupováním USA v konzulárních záležitostech v Sýrii," sdělila česká diplomacie. Okolnosti zastupování podle ní budou záležet na průběžném vyhodnocování bezpečnostní situace včetně případného opuštění Sýrie. Česká a americká strana nyní jednají o technických detailech spolupráce.

Otevřená mise

Česká republika rozhodla, že svoji misi v Damašku nechá otevřenou, i když některé jiné státy EU svá zastoupení uzavřely. Již delší dobu dává Praha najevo, že česká mise může sloužit i jiným státům.

Mnohaměsíční nepokoje jsou výsledkem povstání odpůrců režimu prezidenta Bašára Asada. Syrské letectvo a dělostřelectvo se nyní nadále snaží získat kontrolu nad obchodní metropolí Halab na severu země. Opoziční bojovníci podle agentury Reuters tvrdí, že přinutili jednotky loajální Asadovi k ústupu. Asad označil bitvu o Halab za "klíčovou" pro další osud Sýrie.

Pomoc přes SMS

V Damašku v noci propukly boje poprvé na okrajích dvou křesťanských čtvrtí v centru města. Organizace Amnesty International označila vládní ofenzivu proti Halabu za vrchol brutálního postupu režimu vůči opozici. EU i USA volají po odchodu Asada. Kvůli bojům zemřelo již podle odhadů kolem 18.000 lidí, ze země prchají civilisté, Sýrie čelí sankcím.

České neziskové organizace vypsaly sbírky na pomoc utečencům. Lidé mohou peníze dát Českému červenému kříži (ČČK) převodem na účet 222885/5500, variabilní symbol 333 nebo zaslat DMS ve tvaru "DMS CCK" na číslo 87777. Pomáhá i Člověk v tísni se sbírkou SOS Sýrie na účtu 92329232/0300. Lidé mohou poslat i DMS ve tvaru "DMS SYRIE" na číslo 87777. Dále česká diplomacie vyčlenila na pomoc syrským uprchlíkům přes šest milionů korun. Česko začlenilo Sýrii do zdravotnického programu Medevac, který poskytuje operace především dětem, ale i dospělým, z problematických nebo chudých zemí.

Tagy: USA Damašek diplomacie

Zdroje: ČTK