Červíček dobrovolně neodstoupí, Pecina musí dvojvládí vyřešit sám

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 12. 2013 20:23) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Policejní prezident Martin Červíček vyzval ministra vnitra v demisi Martina Pecinu, aby vzniklé dvojvládí v čele policie řešil zákonnými prostředky, tedy ve správním řízení. Dobrovolně odstupovat nebude. Řekl to novinářům v reakci na dnešní Pecinovo rozhodnutí, které do funkce policejního prezidenta navrátilo Červíčkova předchůdce Petra Lessyho. Naznačil, že Pecina postupuje proti němu, protože odmítl ministrovy návrhy na personální změny v policii.

Martin Červíček

Martin Červíček,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

"Já jsem ve funkci policejního prezidenta v souladu se zákonem, pravomocným rozhodnutím," konstatoval. Dvojvládí označil za zcela nepřijatelné. "Nikdo z vás jistě nepochybuje o tom, že je absolutní nesmysl, aby policii řídili dva lidé," uvedl. Odmítl také spekulace, že by mohl přijmout pozici styčného důstojníka na Slovensku. Podle svých slov se tam nechystá.

Pecina dnes zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho, který propustil Lessyho ze služebního poměru kvůli trestnímu stíhání. Česko tak má aktuálně dva policejní prezidenty. Do doby, než se stav dvojvládí vyřeší, bude Lessy na dovolené, řídit sbor bude Červíček.

"Ministr vnitra vyřešil ožehavý problém kolem předcházejícího policejního prezidenta, nicméně tím nastal jen další problém v policii. Mně samozřejmě v tuto chvíli nezbývá nic jiného, než vyzvat ministra, aby tuto situaci řešil zákonnými prostředky," prohlásil Červíček. Chce tak prý předejít situaci, aby v budoucnu nebyla zpochybňována i další rozhodnutí ministra o jmenování policejního prezidenta.

Předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek Českému rozhlasu řekl, že je to "tak trošičku blamáž", ale musí jednoznačně stát za Lessym. "Byl očištěn a vrácen, pan ministr rozhodl správně," dodal. Lessy i Červíček jsou podle něj dobří policisté. Červíček údajně dříve říkal, že když se prokáže Lessyho nevina, tak bez problémů odstoupí. Vítek dále řekl, že se dvojvládí zbytečně dramatizuje a policii to nepoznamená.

Naopak místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Alexander Burda kritizoval v České televizi Pecinu za to, že vrátil do funkce Lessyho navzdory stanovisku ministerské poradní komise a přestože je ministrem v demisi. Odbory prý zaznamenaly personální tlaky na šéfa policie a jednání ministra se prý "jeví jako účelové".

Pecina se nechal slyšet, že očekává Červíčkovo dobrovolné odstoupení z funkce. Vzhledem k tomu, že tento apel Červíček nevyslyšel, bude muset ministr ve správním řízením zkoumat, zda měl být Červíček do funkce ustaven, či nikoliv. Rozhodnutí je podle Peciny otázkou několika týdnů. Červíček poznamenal, že v tomto přezkumném řízení bude mít jako jeho účastník nárok na právní zastoupení a že bude moci použít i jiné argumenty, než o které se opíral doposud.

Červíček také podotkl, že zrušením rozhodnutí o Lessyho propuštění je vytvářen dojem, že Lessy nepřestal být policejním prezidentem. "Já bych chtěl upozornit, že jedna věc je právní fikce a druhá věc je faktický stav. Faktický stav je takový, že v současné době tady existuje pravomocné rozhodnutí o ustanovení policejního prezidenta, a do této doby tady existuje překážka k tomu, aby kdokoli jiný mohl vykonávat tuto pozici," prohlásil Červíček.

Komplikovanou situaci kolem obsazení postu policejního prezidenta zažilo Česko naposledy na přelomu let 2010 a 2011. Tlak vládní strany Věci veřejné (VV) na odstoupení tehdejšího šéfa policie Oldřicha Martinů vedl k vážné roztržce s ODS, která hrozila přerůst v pád koaliční vlády. Martinů, jemuž ministr vnitra Radek John (VV) vyčítal neutěšený stav policejního sboru, nakonec rezignoval. V následném výběrovém řízení byl do funkce vybrán právě Lessy. Občanští demokraté sice podmínky výběrového řízení kritizovali, nicméně jmenování Lessyho do funkce nezabránili.

Tagy: policejní dvojvládí

Zdroje: ČTK