CERN chce podzemní prstencový tunel o délce 100 kilometrů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) hodlá na pomezí Francie a Švýcarska postavit podzemní prstencový tunel o obvodové délce 80 až 100 kilometrů pro další urychlovač částic. Příští týden se má začít pracovat na studii proveditelnosti, informovala dnes agentura AFP.

Od příštího úterý do čtvrtka se na Ženevské univerzitě sejde zhruba stovka vědců, aby zahájili program zkoumání proveditelnosti, který je plánovaný na pět let.

Budoucí tunelový prstenec má poskytovat prostory pro urychlovač s pracovním označením FCC (Futur collisionneur Circulaire, Budoucí kruhový urychlovač), jenž by mohl podávat bezprecedentní výkon až 100 tetraelektrovoltů (TeV).

Nynější největší urychlovač CERNu, Velký hadronový urychlovač (LHC), měří po obvodu 27kilometrů a podává výkon 14 TeV. Nové zařízení ho má nahradit.

LHC byl navržen už v 80. letech, ale jeho spuštění se vědci dočkali až o 25 let později, v roce 2008. Předloni díky tomuto dosud největšímu a nejvýkonnějšímu urychlovači částic na světě vědci potvrdili existenci nové částice, takzvaného Higgsova bosonu, jenž vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost.

Už před několika lety CERN odhalil rovněž plány na výstavbu lineárního kompaktního urychlovače (CLIC), jehož délka má dosahovat 80 kilometrů, a rovněž by mohl být umístěn pod územím jak Švýcarska, tak Francie.

Tagy: CERN

Zdroje: ČTK