Ceremonie jmenování kardinálů pokračuje. Papež sloužil mši s 22 kardinály

- Aktuality autor: Danica Klein

Papež Benedikt XVI. dnes za přítomnosti 22 nových kardinálů včetně pražského arcibiskupa Dominika Duky a dalších duchovních odsloužil mši ve vatikánské bazilice svatého Petra. Ve Vatikánu tak třetím dnem pokračují ceremonie spojené s uvedením do funkce nových kardinálů.

Papež v úvodu své promluvy připomněl, že kardinálský post je poctou pro národy a společenství, ze kterých jmenovaní pocházejí. Nese s sebou ale i další povinnosti týkající se služby víře a církvi. Novým členům kardinálského kolegia podle agentury AP také řekl, že jejich hlavním úkolem je "nést svědectví radosti lásky".

Odznaky kardinálské hodnosti Duka z rukou Benedikta XVI. převzal v sobotu. Očekává se, že po skončení dnešní mše se pražský arcibiskup s ostatními členy své delegace pomodlí u oltáře svatého Václava ve svatopetrské bazilice. Modlitbě mají být přítomni kromě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga také kardinál Miloslav Vlk a velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík.

Kardinálové jsou označováni za "knížata církve" a jejich postavení v církevní hierarchii je druhé nejvyšší po papeži. Duka je v pořadí 22. kardinál z českých zemí, přitom teprve šestým kardinálem od roku 1945.

Psali jsme: Arcibiskup Duka navlékl kardinálský prsten

Tagy: kardinál Papež Vatikán mše

Zdroje: ČTK