Ceny vánočních kaprů opět neklesnou, nehledě na dobrou úrodnost ryb

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Letošní produkce ryb v Česku bude nižší než v předchozích dvou letech. Rybáři očekávají, že z rybníků vyloví kvůli nepřízni počasí zhruba o 500 až 600 tun méně ryb než loni, z dlouhodobého hlediska bude letošní produkce průměrná. Ceny kaprů na předvánočním trhu by přesto neměly výrazněji vzrůst. Na dotaz to uvedl ředitel Rybářského sdružení České republiky Michal Kratochvíl.

Kapr

Kapr,zdroj: chytej.cz

Meziročně nižší produkci ryb podle něj způsobila především delší zima, červnové povodně a následná dlouhotrvající sucha v létě. "Vše se podepsalo na nízkých přírůstcích ryb, plno rybníků bylo vypláchnuto povodní, takže byly zaznamenány i úniky a ztráty na rybích obsádkách," uvedl. Velká voda z rybníků vypláchla zejména mladší ryby, které jsou k velkým průtokům náchylnější než ryby starší. To by mohlo nepříznivě ovlivnit zajištění násad ryb pro následující roky.

Cena tradičních kaprů na předvánočním trhu by navzdory mírně nižší produkci neměla letos vzrůst, případně vzrůst jen minimálně. "Někde to může být řádově o koruny, někde ke změnám nemusí dojít vůbec," poznamenal Kratochvíl s tím, že více bude známo po skončení výlovů v polovině či na konci listopadu. Tuzemští producenti ryb si podle něj nemohou dovolit extrémní zvýšení cen také proto, že se obávají, že by lidé pro vánoční večeři raději sáhli po rybách z dovozu, či vepřovém nebo kuřecím mase na řízky. Loni se cena kaprů před Vánoci pohybovala od 70 korun po více než 90 korun v závislosti na regionu a jakostní třídě.

Výlovy rybníků v Česku bývají tradičně především v říjnu a listopadu. Od pátku výlovem ožije například hráz nejznámějšího jihočeského rybníka Rožmberk. Návštěvníci tam mohou sledovat až do neděle rybářské řemeslo, ale také ochutnat rybí speciality od třeboňských baštýřek. Zájemci si budou moci také kapra koupit přímo na hrázi, a to kilogram za jednotnou cenu 75 korun,

Tržní produkce ryb v Česku loni dosáhla 20.763 tun. Ve srovnání s rekordním rokem 2011 to byl pokles o 1,2 procenta. Také průměrná spotřeba sladkovodních ryb mírně klesla na 1,41 kilogramu na osobu z předloňských 1,47 kilogramu. Zhruba 87 procent loňské produkce představoval dlouhodobě nejrozšířenější kapr. Na vývoz šlo 8600 tun ryb, tedy 41 procent z celkového výlovu. Naprostá většina tuzemských prodejů kapra se každoročně uskuteční před Vánoci.

Tagy: ryby cena Vánoce kapři

Zdroje: ČTK