Ceny pohonných hmot jsou na rekordu, benzin překročil 35 korun

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Ceny pohonných hmot v tuzemsku jsou opět na rekordních úrovních. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu vzrostla o 55 haléřů na 35,23 koruny za litr, čímž vyrovnala dosavadní nejvyšší cenu ze začátku května.

Nafta zdražila o 56 haléřů na 34,59 Kč/l a překonala tak letošní maximum z konce dubna. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Situace by se měla uklidnit

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum souvisí prudké zdražení s růstem cen ropy a oslabením kurzu koruny z minulého týdne. V příštích dnech by se však podle něj měla situace uklidnit - ropa zdražuje už jen mírně a klesly distribuční marže. Také koruna znovu posiluje. "Díky tomu by se růst cen měl v následujících dnech zastavit a měli bychom se dočkat stagnace či nepatrného poklesu," uvedl Čermák. 

Průměrná cena benzinu ve většině krajů překročila 35 korun za litr. Nejdražší byl v neděli v Jihomoravském kraji, jeho cena zde vzrostla o 48 haléřů na 35,88 koruny za litr. Následovala Praha, kde benzin zdražil o 63 haléřů na 35,55 Kč/l. V Plzeňském kraji stál litr benzinu 35,50 koruny. 

Kde nakoupit nejlevněji?

Nejlevnější byl benzin v Ústeckém kraji, kde řidiči platili 34,65 Kč/l. Následoval Jihočeský kraj s cenou 34,95 Kč/l. Ve Středočeském kraji stál litr benzinu 35,05 Kč. 

Nafta byla nejdražší stejně jako benzin v Jihomoravském kraji. Litr zde stál průměrně 35,37 koruny. Následoval Zlínský kraj s cenou 35,07 Kč/l. Na Vysočině platili motoristé 34,90 Kč/l. 

Nejlevnější diesel byl v neděli za 34,18 Kč/l v Olomouckém kraji. V Ústeckém kraji platili motoristé průměrně 34,19 Kč/l.

Tagy: benzín nafta cena zvýšení

Zdroje: ČTK