Ceny mléka klesají. Největší světový vývozce 'bílého zlata' už musí propouštět

- Aktuality autor: pal

Největší světový vývozce mléka, novozélandská firma Fonterra, začala propouštět kvůli poklesu cen mléka. K propadu cen této potraviny přispěl jednak snížení čínské poptávky a za druhé ruský zákaz západních potravin. Pokles cen mléka ale pociťují i producenti v celé EU. 

Kvůli výpadku v Číně a Rusku cena mléka stále klesá. Ilustrační foto

Kvůli výpadku v Číně a Rusku cena mléka stále klesá. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Fonterra, která dominuje na globálním trhu sušeného mléka a donedávna těžila z "horečky bílého zlata" v Číně, dnes sdělila, že propustí 500 lidí z celkového počtu 16 tisíc zaměstnanců. Firma upozornila, že další propouštění ještě může přijít.

Výpadek na čínských a ruských trzích

Čína v minulých letech prudce zvýšila nákupy sušeného mléka, letos ale její dovoz kvůli přebytku zásob spadl na minimum. Na poslední globální aukci klesly ceny mléka na minimum za 12,5 roku. Vývoz mléka z Nového Zélandu do Číny se od počátku roku propadl o 70 procent a podíl Číny na tomto exportu se snížil na 16 procent z loňských 37 procent.

Další příčinou propadu cen je loňské ruské embargo na dovoz řady potravin ze Západu. Západní vývozci másla a dalších mléčných produktů přitom přišli o velkého odběratele právě v době, kdy farmáři na Novém Zélandě, v Evropě i v USA založili řadu nových mléčných farem v naději, že se obohatí díky zdvojnásobení cen mléka v letech 2009 až 2013. Mléčná produkce na Novém Zélandě, který je jejím největším vývozcem, dosáhla maxima.

Pokles cen mléka pociťují i Češi

Propad světových cen pociťují i čeští producenti. Podle nejnovějších údajů ministerstva zemědělství činila letos v květnu průměrná výkupní cena mléka 7,76 Kč za litr, což bylo zhruba 20 procent pod úrovní loňského května.

Přebytek na trhu a s ním spojený pokles cen způsobilo mimo jiné ruské embargo na dovoz potravin a zrušení mléčných kvót v EU. Ministr Marian Jurečka tento týden na jednání evropských ministrů zemědělství navrhl zvýšení intervenčních cen u sušeného mléka o deset procent a usiluje také v EU o zavedení exportních subvencí.

Tagy: zahraničí mléko Nový Zéland cena potravin

Zdroje: ČTK