Celou republiku chladí kropicí vozy, jen Prahu ne. Čtěte proč

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Do ulic řady měst v Česku vyjíždí při současném vedru kropicí vozy, aby zvlhčovaly vzduch, snižovaly prašnost a případně i zalévaly zeleň. Někde vozy vyjíždí nepravidelně, jinde podle harmonogramu, náklady na jejich provoz budou města v mnoha případech znát až na konci sezony. Například v Praze právě kvůli nedostatku peněz kropicí vozy letos možná vůbec nevyjedo, zjistila ČTK u zástupců měst a technických služeb.

Kropicí vůz (ilustrační foto)

Kropicí vůz (ilustrační foto),zdroj: slovnikonline.com

Pražská Technická správa komunikací nemá podle mluvčího Tomáše Mrázka na kropení peníze. Firma totiž dostala na úklid od magistrátu asi o 100 milionů korun meziročně méně a úspory se měly projevit například v čištění ulic nebo v letním kropení.

V Brně si kropení silnic zajišťují radnice městských částí podle potřeb a rozpočtu samy, magistrát ho centrálně neobjednává. Dnes kropicí vozy jezdí v největší městské části Brno-střed. "V dalších dnech je to na rozhodnutí starosty," řekl mluvčí radnice Brna-středu Roman Burián. Na neděli má společnost Brněnské komunikace zatím objednávku kropení od Brna-jih, řekl za firmu Leoš Chasák.

Centrem třetího největšího města ČR Ostravou projíždí kropicí vůz ve vedrech každý den. Denně najede 42 kilometrů a využívá jen užitkovou vodu, řekla mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Po celý den jezdí zejména kvůli snižování prašnosti dva kropicí vozy i po olomouckém centru. "Jde o běžnou letní činnost," řekl provozní náměstek olomouckých technických služeb Josef Fryc. Pravidelně se tyto vozy ze stejného důvodu objevují i v Přerově, uvedla mluvčí tamního magistrátu Lenka Chalupová.

Obdobné je to i v Ústí nad Labem. Kropení ulic v horku je podle mluvčího města Karla Rouče součástí smlouvy s AVE Ústí nad Labem, která pro město také uklízí silnice a chodníky.

Do královéhradeckých ulic kropicí vozy vyjíždějí v době, kdy je kolem 30 stupňů Celsia. Dnes odpoledne tam byly dva vozy, které dopoledne zalévaly stromy, řekl Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové. V Český Budějovicích se kropí, pokud teplota stoupne nad 25 stupňů ve stínu. Vyplývá to ze smlouvy mezi městem a společností A.S.A., která v případě extrémních teplot kropí i dvakrát denně, řekla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

V Mladé Boleslavi se dnes kropí ulice od 11:00 až do podvečera, stejné to bude minimálně do neděle nebo dokud neskončí velká vedra, řekl Pavel Šubrt z tiskového oddělení magistrátu. Chrudim posílá ve vedrech do středu města dvě až tři auta s vodou. "Denně na to spotřebujeme asi 30 kubíků vody, není to hrozně drahé," řekl ředitel Technických služeb Chrudim 2000 Zdeněk Kolář.

Ve Zlíně kropicí vůz jezdí od začátku tohoto týdne a bude během horka i dál. Nevyjíždí ale nijak pravidelně. "Když je kapacita, snažíme se odpoledne vyjet, když už jsou ulice rozpálené, aspoň do centra města," řekl pracovník Technických služeb Zlín Jiří Balajka.

Centrum Jihlavy se zkrápí třikrát denně, vozy společnosti Služby města Jihlavy s tím začaly v pondělí a budou pokračovat podle potřeby a počasí. Kropení objednává městský úřad. "Náklady budou zřejmé až na konci letní sezony. Jízdy se hradí z peněz na údržbu místních komunikací," řekl mluvčí firmy Martin Málek.

Tagy: Praha vedro kropení ulic dusno přehřátý beton

Zdroje: ČTK