Celníci zabavili 50 tisíc jedovatých panenek

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Kyselina ftalová na dětských panenkách. Pokud by takovou hračku děti např. strčily do pusy, hrozí jim poškození reprodukčních orgánů. Právě tyto hračky zabavili celníci. Na padesát tisíc jedovatých hraček se bude muset zničit. Panenky se prodávaly na tržištích, nebo v ochodech s levným zbožím.

Některé panenky vás zabijou rovnou, jiné nenápadně a pomalu

Některé panenky vás zabijou rovnou, jiné nenápadně a pomalu,zdroj: Profimedia.cz

Celníci objevili při čtyřměsíční akci více než 50 tisíc zdravotně závadných panenek pro děti. Obsahovaly velké množství nebezpečných ftalátů. Zboží bude zlikvidováno, sdělila mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

V tržní síti bylo odebráno a podrobeno laboratorním testům 70 výrobků, z toho 49 jich nevyhovělo. Na základě oznámení celních úřadů o zásilkách zboží pak hygienické stanice zkontrolovaly dalších 49 výrobků, nevyhovělo 11 z nich. "Tyto výrobky nebyly orgány celní správy propuštěny do volného oběhu, nedostaly se tedy na území EU," uvedla mluvčí.

O všech zjištěných nebezpečných panenkách informovalo veřejnost ministerstvo zdravotnictví a údaje byly předány také do evropského systému rychlého varování pro nepotravinářské výrobky RAPEX.

Podobná akce se uskutečnila i před loňskými Vánocemi, celníci tehdy během dvou měsíců objevili na tuzemském trhu při desítkách kontrol téměř 20 tisíc zdraví nebezpečných panenek. Prodávaly se zejména v tržnicích a obchodech s levným zbožím.

Ftalát má nepříznivý vliv na reprodukční orgány a jeho riziko spočívá v tom, že při hře s hračkou mohou estery kyseliny ftalové přicházet do kontaktu s ústy a kůží dětí.

Tagy: děti tržnice jed ČR celní kontrola panenka

Zdroje: ČTK