Čelem vzad: Víc Mexičanů teď z USA odchází, než tam přichází

- Aktuality autor: art

Spojené státy už Mexičané nevnímají paušálně jako zemi zaslíbenou. Víc jich odtud odchází, než přichází. V posledních pěti letech opustil Spojené státy milion Mexičanů, zatímco na cestu do "země svobody a neomezených možností" se vydalo 870 tisíc lidí, jak vyplývá z údajů výzkumného institutu Pew Research Center. 

Plot na americko-mexických hranicích

Plot na americko-mexických hranicích,zdroj: Profimedia.cz

Zatímco ve Spojených státech se nepříliš úspěšně z ekonomické krize vzpamatovaly obory, v nichž imigranti často pracují - jako je například stavebnictví - v Mexiku nezaměstnanost klesla a je tam jednodušší najít práci než před deseti lety.

Řada lidí rovněž mluví o rodinných vazbách, která jsou u hispánských národů tradičně silné. "Smrt mojí matky mě přiměla přemýšlet," řekl podle agentury AP Rodrígo Quiroz, který se před několika lety vrátil z Phoenixu za svou umírající matkou do Mexika.

Nejprve plánoval po jejím skonu odjet znovu vydělávat dolary do Arizony, odkud je sedm let posílal domů coby stavební dělník či zaměstnanec farem. Jenže si to rozmyslel. "Chci být blízko rodiny. Už se nechci vrátit do USA. Tady je taky práce," objasnil třiačtyřicetiletý Mexičan, proč je jedním ze zmíněného milionu navrátilců.

Příčiny jsou rovněž ve zpřísněných hraničních kontrolách, kvůli nimž zdražili své služby převaděči a dostat se na sever je pro migranty obtížnější než začátkem tohoto století.

Zatímco v době největšího přílivu Mexičanů jich žilo ve Spojených státech v roce 2007 12,8 milionů, loni to bylo 11,7 milionů. Ilegálních přistěhovalců z toho bylo podle Pew Research Center 5,6 milionů, což je o 1,4 milionu méně než v roce 2007.

Tagy: zahraničí Mexiko Spojené státy migrace

Zdroje: ČTK