Celá bulharská vláda podá demisi kvůli vysokým cenám elektřiny

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 2. 2013 11:12) - Aktuality autor: Michal Polák

Bulharská vláda v čele s premiérem Bojkem Borisovem do dnešního poledne podá demisi. V projevu k poslancům bulharského parlamentu to oznámil předseda vlády. Odchod kabinetu je podle médií reakcí na masové demonstrace vyvolané vysokými cenami za odběr elektrické energie, jejichž terčem je i bulharská pobočka české energetické firmy ČEZ. 

Bojko Borisov

Bojko Borisov,zdroj: Archiv

Do budovy parlamentu se ráno dostavil celý kabinet. Poslanci měli původně hlasovat o vládních změnách, jež Borisov počátkem týdne ohlásil ve snaze uklidnit demonstranty. Z funkce ministra financí a vicepremiéra premiér již v pondělí odvolal Simeona Ďankova. 

"Nechci být svědkem krveprolití v ulicích, nehodlám přihlížet, jak budovu parlamentu ohrazují ostnatým drátem" řekl premiér poslancům. "Stát potřebuje novou dávku důvěry, o směrování vlády rozhoduje lid," uvedl. Dodal, že z tohoto důvodu se vláda rozhodla odstoupit. 

Pozicí Borisovova kabinetu v posledních dnech otřásla vlna demonstrací, které se rozšířily do všech velkých bulharských měst. Dnes se podle médií ve Varně pokusil o sebeupálení mladý muž, už druhý od počátku týdne. 

Vracíme lidu moc

"Dostali jsme moc od lidu, nyní ji lidu vracíme," řekl Borisov v emotivním projevu. "Za poslední čtyři roky jsme usilovali o to nejlepší pro naší zemi, každá kapka krve je ale pro nás ostudou," řekl premiér. Neuvedl ale, zda se po odchodu vlády změní datum parlamentních voleb, které se v Bulharsku mají uskutečnit 7. července. 

V Bulharsku se opakuje krizová situace z roku 1997, kdy musela tehdejší socialistická vláda odstoupit po vlně protestů vyvolané bankovní krizí a hyperinflací. Borisov, bývalý tělesný strážce někdejšího komunistického diktátora Todora Živkova, se pokusil podobnému scénáři vyhnout, ale jeho dřívější náskok v preferencích před opozičními socialisty kvůli problému s cenou energie rychle zmizel. 

Ještě v úterý Borisov přitom bojovně prohlašoval, že bude "bojovat až do konce". Tvrdil, že odchod vlády by se za nynějších okolností rovnal katastrofě. 

Bulharsko zvýšilo o 13 procent ceny elektřiny už loni v červenci, ale domácnosti změnu začaly tíživě pociťovat až nyní, během zvýšeného odběru v zimním období. Borisovovo úterní rozhodnutí snížit ceny za odběr o osm procent mohlo podle analytiků situaci jen krátkodobě uklidnit, ale tíživou situaci s vysokou nezaměstnaností a nízkými příjmy obyvatel změnit nemohlo.

Tagy: premiér Bulharsko demise

Zdroje: ČTK