Čech s amnézií nalezený v Norsku se domů nevrátí

- Aktuality autor: Michal Polák

Čech trpící ztrátou paměti, který si říká John Smith, má strach z nevyjasněných věcí z minulosti a chce začít nový život daleko od České republiky, jak uvedl v rozhovoru pro norskou televizi TV2.

Norská policie zveřejnila snímek muže, který ztratil paměť, ale nikoli znalost češtiny.

Norská policie zveřejnila snímek muže, který ztratil paměť, ale nikoli znalost češtiny.,zdroj: Vlastní

V interview prohlásil, že se v letech 2007 až 2011 podílel na policejním vyšetřování hospodářské kriminality. Když měl odevzdat klíčovou zprávu, něco se podle něj stalo. "Z nějakého důvodu jsem ji neodevzdal. Vypadá to, že jsem se něčeho bál. Pokusil jsem se opustit ČR. Koupil jsem si letenku do jedné asijské země, ale možná jsem tam vůbec neodcestoval," konstatoval. 

Co následovalo, si šestatřicetiletý muž nepamatuje. Říká, že netuší, kde se nacházel a co dělal před tím, než byl nalezen bez dokladů a s poraněními 14. prosince v ulici Grenseveien ve východní části Osla ve sněhové závěji. 

V Česku zůstat nechce

Dotyčný se chystá brzy odletět do Česka, aby si pořídil nové doklady, v České republice však zůstat nechce ze strachu před útočníky, kteří ho minulý rok napadli. 

Norská policie minulé úterý zveřejnila fotografii "Johna Smithe" ve snaze dozvědět se o něm více. Minulou středu česká policie identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali jeho rodiče. V pátek to potvrdily testy DNA. Norská policie má podezření, že se muž stal obětí trestného činu, a případ dál vyšetřuje. 

Tagy: Norsko ztráta paměti

Zdroje: ČTK