Čech byl v Malajsii obviněn z podvodu, hrozí mu i bičování

- Aktuality autor: red

Až deset let vězení a veřejné zbičování hrozí českému podnikateli, kterému ve čtvrtek soud v západomalajsijském městě Klang sdělil obvinění z pokusu o podvod.

O případu informoval deník Právo, kterému to potvrdil náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček. Muž vinu popírá. 

Osmasedmdesátiletý muž se podle obžaloby pokusil minulý týden podvést jednatřicetiletého malajsijského obchodníka s ropou. Tomu nabídl ke koupi nekrytý šek vypsaný na 480 milionů ringgitů (asi 2,6 miliardy korun) za 336 milionů ringgitů. Vzápětí Čecha malajsijská policie zatkla a skončil ve vězení. 

Kmoníček v České televizi řekl, že muž ve čtvrtek u soudu vinu popřel. Poté byl převezen zpátky do vězení. 

Náměstek ministra zároveň požádal malajsijského velvyslance v ČR, aby se spojil s místními úřady a tlumočil žádost o humanitární řešení současné situace obviněného. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Filipa Kandy jde nyní především o to, aby byl muž vyšetřován na svobodě a aby mu byly zajištěny adekvátní podmínky vzhledem k jeho špatnému zdravotnímu stavu. Čeští diplomaté v Malajsii jej navštívili ve vězení a konstatovali jeho špatný stav psychický i fyzický - muž má nemocné ledviny. 

Český velvyslanec se již s malajsijskými úřady spojil a nyní lze jen čekat na jejich reakci, poznamenal mluvčí. 

"Český občan žijící mezi Českou republikou a Německem měl obchodní kontakty s Malajsií, v rámci nichž mu bylo něco uhrazeno nekrytým šekem a on si podle našich informací jel ověřit, zda je krytý či nekrytý, přímo do Malajsie," cituje Právo Kmoníčka. Podle něj podnikatele doprovázel ještě jeden starší muž, ten však byl posléze propuštěn. 

"Obžaloba tvrdí, že se na nějaké podivné lokalitě měli pokusit nekrytý šek prodat malajsijskému občanovi za nižší částku," dodal Kmoníček. "Celé je to podivná historie." 

Soudce stanovil kauci ve výši 50000 ringgitů (asi 280000 korun), tu by však musel složit malajsijský občan. Soud zadržel obviněnému jeho doklady, takže i kdyby muže propustil, ten by stejně musel v zemi zůstat až do vyřešení případu, což může trvat přinejmenším několik měsíců. Soud bude pokračovat 4. května.

Tagy: soud podvod Malajsie Čech

Zdroje: ČTK