Část ODS ostře odsoudila Klausovu amnestii, ta poškodila i Sobotku

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Občanští demokraté v Praze-západ odsoudili amnestii prezidenta Václava Klause. Nesouhlasí s její podobou a rozsahem. Podle šéfa oblastního sdružení Petra Makovského se amnestie výrazně negativně podepsala na volebním výsledku prezidentského kandidáta občanských demokratů Přemysla Sobotky. Místopředseda středočeské ODS Raduan Nwelati míní, že podobný názor má většina zástupců ODS v regionu, byť ho nevyjádřili oficiálním usnesením.

"Oblastní rada ODS Praha-západ nesouhlasí s podobou a rozsahem amnestie prezidenta republiky a hodnotí amnestii jako neuváženou a nepromyšlenou, učiněnou bez analýzy jejích dopadů, důsledků a toho, jak bude širokou veřejností vnímána," citoval Makovský z usnesení oblastní rady. K jeho přijetí prý straníky přiměla atmosféra v okolí. "Rozhodli jsme se dát jasně najevo, co si myslí obyvatelé Prahy-západ a členové ODS na Praze-západ, abychom to posunuli dál, aby kolegové v nejužším vedení byli informováni o tom, co si lidé myslí," poznamenal Makovský.

Oblastní organizace by podle něj k amnestii uvítala vysvětlující stanovisko od vedení ODS. "Ta komunikace v rámci ODS ještě nebyla taková, abychom se s tím mohli spokojit," uvedl šéf oblastního sdružení.

Zároveň podle něj rada přijala usnesení, v němž prezidentské kanceláři doporučuje, aby příště amnestii připravovala lépe a důsledně domýšlela její dopady. "Nynější amnestie navíc komplikuje budoucím prezidentům využití tohoto nástroje, který může - při smysluplném užití - být pozitivně vnímaným a společensky prospěšným krokem hlavy státu," míní Makovský.

Klaus vyhlásil amnestii 1. ledna. V jejím rámci nařídil mimo jiné zastavit veškerá trestní stíhání trvající déle než osm let se sazbou nižší než deset let vězení. "Nálada uvnitř ODS a celých středních Čech je taková, že amnestie nebyla šťastným krokem. Pan prezident ji nepromyslel tak, jak měl, unáhlil se při tom rozhodnutí," míní Nwelati.

Tagy: ODS prezidentská amnestie

Zdroje: ČTK