Časový rozpis středečních pietních akcí spojených s Havlem

- Aktuality autor: Jan Pastor

Smuteční průvod za rakví s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla začne ve středu ráno v odsvěceném kostele svaté Anny.

Časový rozpis pietních akcí v souvislosti s úmrtím bývalého prezidenta Václava Havla:

08:00 - Pražská křižovatka (kostel sv. Anny, přístup z ulice Zlaté) - Začátek smutečního průvodu, který zorganizovala manželka zesnulého prezidenta Dagmar Havlová. Lidé by se měli shromažďovat na Anenském a Betlémském náměstí. Průvod za rakví povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Hradu.

09:15 - Automobil s ostatky dorazí do kasáren Hradní stráže (Loretánská 4, Hradčany). Zde bude Havlova rakev naložena na lafetu houfnice, kterou potáhne šestice koní.

10:00 - Začne vojenský ceremoniál. Rakev s ostatky na lafetě vyjede z budovy kasáren a v doprovodu pozůstalých a nejvyšších ústavních činitelů se vydá směrem na Hrad. Součástí průvodu budou hudby Hradní stráže a policie či nosiči historických praporů. Občané budou moci průvodu přihlížet na Hradčanském náměstí a hradních nádvořích z vymezených prostor.

10:30 - Rakev bude přinesena do Vladislavského sálu Pražského hradu, kde bude vystavena. Poté prezident Václav Klaus přednese svůj projev.

11:00 - Zakončení smutečního setkání ve Vladislavském sále.

13:00 - Vladislavský sál s vystavenou rakví otevře veřejnosti. Lidé budou do sálu moci přicházet minimálně do 20:00 hodin. Havlovy ostatky zde budou i ve čtvrtek, kdy bude sál otevřen od 08:00 do 20:00.

Zdroje: ČTK