Carnajevův kamarád mařil vyšetřování, dostal 3,5 roku

- Aktuality autor: roj

Přítele bombového atentátníka Džochara Carnajeva Kazacha Azamata Tažajakova poslal soud do vězení na 3,5 roku za pokus mařit vyšetřování atentátu z roku 2013. Z Carnajevova pokoje na koleji odnesl batoh s pyrotechnikou a notebook. Tři roky ve vězení stráví i další útočníkův kamarád Robel Phillipos.

Carnajev odpálil výbušninu během bostonského maratonu v dubnu 2013

Carnajev odpálil výbušninu během bostonského maratonu v dubnu 2013,zdroj: Profimedia.cz

Carnajev spolu se svým starším bratrem Tamerlanem před dvěma lety podomácku vyrobenými bombami zabil v cíli maratonu tři lidi a 264 jich zranil. Po atentátu požádal své tři přátele, aby odnesli z pokoje předměty, které mohly pomoci vyšetřování. Stalo se tak poté, co FBI už zveřejnila obrázky obou Carnajevů jako podezřelých osob.

Kromě Tažajakova pomáhal Carnajevovi Kazach Dias Kadyrbajev, který se k obviněním již dříve přiznal a v úterý byl odsouzen k šesti letům. Třetím byl Američan Robel Phillipos, který byl dnes odsouzen ke třem letům za méně závažný čin lhaní vyšetřovatelům. "Za nedostatek odpovědnosti se platí," komentoval rozsudek soudce Douglas Woodlock.

Američtí vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že trojice přátel Džochara Carnajeva o plánech na atentát předem nevěděla, proto jsou jejich tresty mírnější. Tamerlan Carnajev byl krátce po atentátu zastřelen policií, Džochar byl v polovině května odsouzen k trestu smrti.

"Bolí mě, co Džochar v dubnu udělal," řekl soudu vzlykající Tažajakov. "Nešel jsem do jeho pokoje proto, že bych si myslel, že je to džihádista. Nikdy jsem si to nemyslel. Tehdy jsem jen viděl, že jeden z mých přátel je u výbuchů a nevěděl jsem, jestli je to pravda nebo ne," prohlásil.

Tažajakov mohl ze zákona dostat až třicetileté vězení, ale prokuratura pro něj žádala jen čtyři roky, protože byl ochoten svědčit proti Carnajevovi. Pro Phillipose žádali žalobci pět let.

Tagy: zahraničí Boston Marathon Spojené státy americké bostonský atentát

Zdroje: ČTK