Cameronovi zvoní hrana. UKIP získala v parlamentu druhé křeslo

- Aktuality autor: art

Britská protievropská Strana nezávislosti (UKIP) v doplňovacích volbách dostala svého druhého člena do parlamentu. Vděčí za to zase přeběhlíkovi od konzervativců. Pro premiéra Davida Camerona je to vzhledem ke květnovým parlamentním volbám chmurná zpráva. 

Nigel Farage se svými stoupenci oslavuje vítězství Marka Recklesse

Nigel Farage se svými stoupenci oslavuje vítězství Marka Recklesse,zdroj: Profimedia.cz

V doplňujících volbách hlasovaly obvody Rochester a Strood ležící jihovýchodně od Londýna. Volby se konaly kvůli tomu, že Mark Reckless přeběhl v září od konzervativců na stranu UKIP.  Reckless drtivě porazil Cameronovu kandidátku s rozdílem takřka tří tisíc hlasů.

Za posledních několik měsíců zběhlo z Konzervativní strany do UKIP už několik poslanců. Protievropská strana požaduje vystoupení Británie z Evropské unie a restrikce v migrační politice, především omezení počtu přistěhovalců.

Recklessovo vítězství přidává UKIP na sebevědomí pro nadcházející parlamentní volby, v nichž by mohla vyhrát ještě víc parlamentních mandátů. Pro Camerona je prohra v Rochestru velkou ranou, tento obvod před volbami několikrát navštívil a po své straně chtěl, aby ho za každou cenu udržela. 

Tagy: Velká Británie Evropská unie euroskepticismus britská vláda UKIP britská politika

Zdroje: ČTK