Cameron se omluvil královně za to, že prozradil její reakci na skotské referendum

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Britský premiér David Cameron se omluvil královně Alžbětě II. za svou indiskrétnost. Té se dopustil, když začátkem tohoto týdne nevědomky novinářům prozradil, že královna spokojeně "zavrněla" do telefonu, když jí Cameron zavolal napjatě očekávaný výsledek referenda o nezávislosti Skotska.

David Cameron

David Cameron,zdroj: Getty Images

Cameron porušil protokol při návštěvě New Yorku, kdy slova královny řekl bývalému newyorskému starostovi Michaelu Bloombergovi. Rozhovor zachytila a v úterý odvysílala televizní stanice Sky News. Cameronova slova ihned převzala další média a weby. 

"Definice úlevy je být premiérem Spojeného království, zavolat královně a říct jí: 'Je to v pořádku.' To bylo něco. Do telefonu zavrněla (blahem)," popisoval Cameron Bloombergovi telefonický rozhovor, při němž panovnici informoval, že skotští voliči se rozhodli zůstat součástí Británie. 

Britské komentáře označily premiérovo prořeknutí za přinejmenším naivní, ale podle některých i neuctivé vůči královně. 

Cameron připustil, že to z jeho strany byla politováníhodná "bota" a slíbil, že se to nebude opakovat. Vzkázal to prostřednictvím své kanceláře královskému paláci a hodlá se královně omluvit i osobně. 

Průzkumy před referendem naznačovaly velice těsný výsledek hlasování, a to dokonce i ve prospěch nezávislosti Skotska. Nakonec však až nečekaným desetiprocentním rozdílem zvítězili odpůrci samostatnosti. 
     

Tagy: kralovska rodina Velká Británie Britská královna skotské referendum nezávislost Skotska celebrity a slavní

Zdroje: ČTK