Cameron emotivně vyzval Skoty, aby nerozdělovali Británii

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Britský premiér David Cameron dnes v emotivním vystoupení vyzval obyvatele Skotska, aby v podzimním referendu podpořili jednotu země a nehlasovali pro skotskou samostatnost. "Společně jsme mnohem silnější," řekl ministerský předseda během projevu v Londýně. Varoval také, že rozdělení státu by ohrozilo jeho stabilitu i hospodářství.

Cameron si pro svůj vzkaz adresovaný Skotsku vybral řeč v den zahájení zimních olympijských her v Soči a myšlenku olympismu použil i jako jeden z argumentů pro to, aby se Británie nerozdělovala. "Na olympiádě (v Londýně) jsem nepovažoval za nejdůležitější všechny ty výhry, ale červenou, modrou a bílou (barvy britské vlajky). Bylo to léto, kdy se zase objevilo vlastenectví a všichni jedním hlasem fandili týmu Británie," zavzpomínal.

"Bez Skotska budeme mnohem slabší... Když Skotsko ztratíme, když se Británie změní, sami poškodíme svou pověst. Prostým faktem je, že společně znamenáme ve světě víc," dodal premiér. Zdůraznil také, že kromě všech racionálních argumentů mluví proti rozdělení i řada subtilnějších důvodů jako jsou jsou sdílené hodnoty, hrdost na společnou kulturu či jednoduše mezilidské vztahy.

Referendum o osamostatnění Skotska se bude konat letos 18. září. Pokud se obyvatelé rozhodnou pro nezávislost, pět milionů lidí po 307 letech opustí svazek, kterým tvořili s Anglií jeden stát.

Hlavní britské strany společně usilují o zachování nyní zhruba šedesátimilionové Británie, zatímco hlavním zastáncem rozdělení je Skotská národní strana (SNP) Alexe Salmonda.

Odtržení Skotska by znamenalo vážný problém pro zbytek Británie. Ve Skotsku je umístěna flotila britských jaderných ponorek a příjmy z ropy u skotského pobřeží Severního moře jsou důležité pro státní pokladnu. Podle analytiků by si Británie bez Skotska s obtížemi udržela nynější váhu na mezinárodním fóru včetně Evropské unie a Rady bezpečnosti OSN, jejímž je stálým členem.

SNP věří, že Skotsko by mohlo získat nezávislost v březnu 2016, ale podle posledních průzkumů je pro nezávislost jen 32 procent Skotů, zatímco proti se vyslovilo 47 procent.

Tagy: Velká Británie Skotsko

Zdroje: ČTK