Bývalý policista Foltýn je ve vazbě, pokoušel se ovlivňovat svědka

- Aktuality autor: Michal Polák

Bývalý jihomoravský policista Martin Foltýn je podle České televize spolu s dalšími dvěma muži ve vazbě pro podezření z vydírání svědka.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Případ se týkal kauzy rozsáhlých podvodů, trojice prý k zastrašení muže použila nefunkční granáty, a zapálila mu dokonce dveře od domu. Foltýn dříve působil v neoficiálním Delta týmu, což byla skupina policistů, která se údajně vyznačovala bezdůvodnou agresivitou k cizincům a příslušníkům menšin.

Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková ČTK potvrdila, že kriminalisté z Vysočiny prověřují závažnou trestnou činnost, která se stala na Jihlavsku. "S ohledem na průběh vyšetřování a z taktických důvodů nebudeme k případu uvádět žádné bližší informace," řekla mluvčí. 
Jihlavský soud poslal do vazby tři muže v úterý. "Jsou stíháni pro trestné činy loupeže, vydírání a úmyslného obecného ohrožení. Hrozí jim až osmileté vězení," řekl ČTK předseda okresního soudu Vladimír Sova.

Zapálil dveře

Podle ČT Foltýn muže z Jihlavska údajně fyzicky napadl a přesvědčoval ho, ať stáhne svoji výpověď. Poté u jeho domu uložil dva znehodnocené granáty a výhružné dopisy pro celou rodinu, vydírání vyvrcholilo o uplynulém víkendu, kdy Foltýn a jeho společníci polili benzinem dveře u domu vydíraného a zapálili je. Trojici ale v ten okamžik zadržela zásahová jednotka.

Členové neoficiálního Delta týmu měli údajně blízko k myšlenkám neonacismu. Část z nich opustila řady policie v souvislosti se zákrokem na Vietnamce v Brně, který po zásahu zemřel.

Tagy: benzín gránat Jihlava

Zdroje: ČTK