31. 3. 2014 12:05 - Aktuality
Parvíz Mušaraf, pákistánský exprezident, byl dnes soudem oficiálně obviněn z velezrady. Podle agentury Reuters mu hrozí až trest smrti. Parvíz se měl ještě jako hlava státu dopustit v roce 2007 porušení zákona, když pozastavil platnost ústavy ve snaze posílit vlastní postavení. Ze stejného důvodu však musel o rok později za doprovodu silných protestů z funkce odstoupit. Exprezident vinu popírá.
Bývalý prezident dnes před zvláštním soudem tvořeným třemi soudci stál rovně jako svíčka a na každé z pěti obvinění odpověděl "nevinen". Mušaraf rovněž přednesl téměř půlhodinovou obhajobu svého působení v prezidentském úřadu. "Jsem nazýván zrádcem. Já jsem uvedl zemi na cestu pokroku po roce 1999, kdy byl Pákistán označován za zkrachovalý stát. To je odměna člověku za jeho lásku a věrnost zemi?" tázal se Mušaraf soudu.
Někdejší prezident prohlašuje, že proces je politickou mstou soudců, které nechal v roce 2007 odvolat, a stávajícího premiéra Naváze Šarífa, jehož svrhl vojenským převratem v roce 1999.
Exprezident se dnes osobně u soudu objevil teprve podruhé od prosince, kdy bylo soudní řízení zahájeno. Svou opakovanou nepřítomnost v soudní síni sedmdesátiletý Mušaraf zdůvodňoval zdravotními problémy, především pak problémy se srdcem, kvůli nimž byl také v lednu hospitalizován. Dnes Mušaraf u soudu řekl, že jeho účast na jednání je v rozporu s tím, co mu radí jeho lékařský tým.
Mušarafův právní zástupce dnes rovněž požádal soud o dovolení, aby jeho klient směl navštívit svou nemocnou matku v Dubaji. Slíbil přitom, že se exprezident na další soudní jednání vrátí. Zatím není jasné, zda soud žádosti vyhoví. Mušaraf je v současnosti v domácím vězení a nesmí opustit zemi.
Bývalý generál je prvním pákistánským vojenským představitelem souzeným pro velezradu v zemi, jež za svou 66letou historii zažila tři vojenské puče. Sám se dostal k moci při převratu v roce 1999 a vládl až do svého sesazení v roce 2008. Krátce poté opustil zemi a z dobrovolného exilu se vrátil až loni v březnu s nadějí, že bude kandidovat ve volbách a pokusí se o návrat do politiky. V kandidatuře mu ale zabránila volební komise, exprezident byl zatčen a vsazen do domácího vězení. Kromě obvinění z vlastizrady byla proti Mušarafovi vznesena i řada dalších obvinění, včetně podílu na vraždě někdejší premiérky Bénazír Bhuttové v roce 2007.
Podle agentury AP je dnešní obvinění Mušarafa tvrdou ranou pro mocnou pákistánskou armádu a ukazuje napětí mezi civilní vládou, která soudní proces iniciovala, a armádou, která prakticky po celou dobu existence Pákistánu stála nad zákonem.
17. 2. 2019 19:27 - Komentáře - 0
Je SPD největší obětí cílených útoků, nenávisti a agrese? Může být Tomio Okamura dobrým bojovníkem proti extremismu? A co na to Jaromír Balda? více
17. 2. 2019 16:35 - Aktuality - 0
Premiér Andrej Babiš ve svém hnutí ANO obhájil pozici předsedy. Přestože ale neměl protikandidáta, nedostal hlasy tak vysokého počtu delegátů jako na předchozích sněmech. Hlasovalo pro něj 206 z 238 přítomných delegátů, tedy 86,5 procenta. Křeslo prvního předsedy obhájil Jaroslav Faltýnek, který získal 190 hlasů od 237 přítomných delegátů, tedy zhruba 80 procent hlasů. Také neměl protikandidáta, protože oba konkurenti - středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál - z volby odstoupili. více
17. 2. 2019 13:44 - Magazín - 0
Optimismus prodlužuje život, zlepšuje zdravotní stav a pomáhá lidem posílit vztahy. Jenže co dělat, když je člověk od přírody pesimista? Podle vědců jde náš postoj ke světu změnit a v optimismu se vycvičit. více
17. 2. 2019 09:32 - Magazín - 0
Když se špatně napnou struny, explodují housle umělci v rukou. Tedy alespoň ty ledové, které vyrábí americký sochař ve velkém iglú v italských Alpách. Odměnou jemu i posluchačům je unikátní zvuk, který vydávají. Když doslouží, rozbije je kladivem nebo vystaví na slunci. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)