Bývalý nacista Boere odsouzen na doživotí za vraždu tří Nizozemců

- Aktuality autor: red

Zemský soud v západoněmeckých Cáchách poslal na doživotí do vězení bývalého příslušníka nacistických jednotek SS Heinricha Boereho za vraždu tří Nizozemců v roce 1944. Nyní osmaosmdesátiletý muž se k činu přiznal. Zda trest nastoupí, musí ještě schválit lékaři.

Dnešní verdikt tak udělal tečku za jedním z posledních procesů s nacistickými válečnými zločinci, který začal loni v říjnu.
Krátce po obsazení Nizozemska nacisty vstoupil Boere dobrovolně do jednotek Waffen SS a o čtyři roky později se zúčastnil akce s krycím názvem Silbertanne (Stříbrná jedle), jejímž cílem bylo rozprášit nizozemský odboj. Při čistce nacisté zabili nejméně 54 Nizozemců. Boere před cášským tribunálem uvedl, že jednal na rozkaz a že zákrok proti odbojářům tehdy nepovažoval za zločin. Dnes toho prý lituje.


"Jako prostý voják jsem se naučil poslouchat rozkazy. Věděl jsem, že pokud bych je nevykonal, porušil bych přísahu a zastřelili by mne," uvedl Boere v prosinci v doznání, které u soudu přečetl jeho obhájce. Syn nizozemského otce a německé matky, který se narodil v Eschweileru u Cách a vyrůstal v nizozemském Maastrichtu, během procesu nehovořil a pohyboval se pouze pomocí kolečkového křesla.


Za své činy byl v Nizozemsku v roce 1949 odsouzen k trestu smrti, který tamní justice později zmírnila na doživotí. Na základě toho nyní obhajoba požadovala zastavení procesu; argumentovala, že její klient nemůže být za stejné činy odsouzen dvakrát. Soud v Cáchách jí ale nevyhověl a přiklonil se na stranu obžaloby, která pro muže číslo šest na seznamu nejhledanějších nacistických válečných zločinců Střediska Simona Wiesenthala navrhovala doživotí.


Trestu od nizozemského soudu se Boere vyhnul útěkem do Německa, které ho odmítlo Nizozemcům vydat a v 80. letech případ zastavilo. Opětovně ho otevřelo v roce 2008 státní zastupitelství v německém Dortmundu na základě důkazů shromážděných nizozemskými vyšetřovateli a Boereho doznání pro nizozemský tisk. V roce 2006 totiž detailně popsal tehdejší události deníku Algemeen Dagblad.


Boere, který žil v rodném městě a pracoval jako horník, se přiznal k zastřelení lékárníka Fritze Bickneseho v Bredě, Franse-Willema Kusterse ve Wassenaaru a majitele obchodu s koly Teuna de Groota ve Voorschotenu. "Když jsme věděli na jisto, že máme správného muže, zastřelili jsme ho," řekl listu. "Nic jsem necítil, byla to práce. Rozkaz byl rozkaz, jinak by to znamenalo moji kůži. Trápit mě to začalo až později. Nyní toho lituji," uvedl už před čtyřmi roky.


V Německu v současnosti probíhá ještě druhý proces s údajným pachatelem nacistických válečných zločinů. Obviněním z podílu na vraždě 27.900 Židů před mnichovským soudem čelí bývalý dozorce z vyhlazovacího tábora Sobibor John Demjanjuk. Líčení s ním by mělo vyvrcholit v květnu, Demjanjuk na rozdíl od Beoreho vinu popírá.

Tagy: soud doživotí nacista

Zdroje: ČTK