Bývalý místostarosta odmítá vypovídat o údajných úplatcích

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý kolínský místostarosta Roman Pekárek (ODS) a podnikatel Petr Lička, kteří jsou obžalovaní kvůli údajnému milionovému úplatku, dnes odmítli vypovídat u soudu.

Pekárek čelí obžalobě z přijímání úplatku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele, podnikatel z podplácení. Pekárkovi hrozí pět až 12 let vězení, Ličkovi trest v rozmezí jednoho roku až pěti let.

Podle státního zástupce Petra Jiráta bývalý místostarosta v nezjištěné době v roce 2009 nabídl brněnskému podnikateli, že mu zařídí prodej 92.144 metrů čtverečních městských pozemků v průmyslové zóně Kolín-Šťáralka za 15 milionů korun, což bylo údajně výrazně pod cenou. Tržní cena stanovená znalcem byla podle žalobce nejméně 41 milionů. K žalobě se připojuje i město Kolín, které požaduje 26 milionů korun jako náhradu škody.

Oba policiti odmítají obvinění

Pekárek podle Jiráta přesvědčil městské orgány, že pozemky jsou za vyšší cenu neprodejné, a koncem roku 2009 byly převedeny na společnost Coss, zastupovanou Ličkou. Celá věc se dostala o rok později na veřejnost kvůli nahrávce, na které si místostarosta říká o peníze. Zda je převzal, není zřejmé. Kvůli aféře přišel o místo na kandidátce ODS on i tehdejší starosta Jiří Buřič, který údajně o věci věděl. Oba politici obvinění odmítají. Aféra připravila ODS v Kolíně o výsadní postavení na radnici, po komunálních volbách občanští demokraté přišli o místa ve vedení města.

Soudkyně Alexandra Chrdleová dnes poslala nejdříve Pekárka, který si od medializace případu nechal narůst dlouhé vlasy, za dveře, aby mohla odděleně vyslechnout Ličku. Ten ale uvedl, že na doporučení svého obhájce nebude nevypovídat. Podobně se vyjádřil o chvíli později Pekárek. Soudkyně poté nechala v soudní síni přehrát usvědčující nahrávku. Zachycuje rozhovor dvou mužů o připravovaném obchodu. Aktéři na nekvalitním záznamu, jehož původce není znám, hovoří o tom, kolik bude oficiální cena a kolik se skutečně zaplatí. Nejdříve padají částky 15,5 a 16,5 milionu korun, později z nahrávky vyplývá, že oficiální cena by mohla být 15 milionů. Jeden z mužů se dotazuje, zda by se nedalo jít níž, a poukazuje na to, že má i jiné nabídky, například areál v Čerčanech. "Já už takhle budu mít problém," namítá druhý z aktérů a nabízí, že připraví kupní smlouvu.

Oba obvinění měli možnost se vyjádřit už dříve

S přehráním záznamu nesouhlasil Pekárkův advokát, podle nějž je nahrávka pseudodůkazem, není znám její zdroj a její použití je v rozporu se zákonem na ochranu osobních důkazů. Soudkyně mu nevyhověla. Po přehrání záznamu četla výpovědi kolínských politiků nebo úředníků i nedávno zesnulé bývalé radní Jiřiny Veselé. Veselá v přípravném řízení uvedla, že ji navštívil publicista Janek Kroupa a ptal se, zda by nepoznala hlasy na nahrávce. Jeden z mužů měl podle ní stejný hlas jako Pekárek. Potvrdila, že se připravoval prodej městských pozemků a že na jednom zasedání městské rady její členové Pekárka a starostu Buřiče vyzývali, ať se k věci vyjádří.

Soudkyně jednání odročila na pondělí, kdy chce vyslechnout Buřiče nebo bývalého místostarostu Pavla Hoffmanna. Líčení má pokračovat v úterý a ve středu.

Tagy: soud úplatky Praha místostarosta

Zdroje: ČTK