Bývalý elitní detektiv šéfoval gangu zločinců. Před zatčením zmizel

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policie pátrá po bývalém detektivovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Marianu Hanákovi, který zmizel krátce před plánovaným zatčením. Hanák byl údajně hlavou zločineckého gangu.

Bývalý důstojník je zapletený do daňových podvodů za desítky milionů korun. Uvedla to ve čtvrtek televize Nova. V případu daňových úniků figurují ještě další tři lidé.

"Tato osoba (Hanák) je stíhána jako uprchlá pro daňové delikty a v současné době se zjišťují podmínky pro případné vydání zatýkacího rozkazu," řekla Nově mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Hanák byl hlavou gangu podvodníků

Podle televize už před několika týdny vyšlo najevo, že police na Moravě odhalila gang podvodných obchodníků s hutním materiálem. Stát prý kvůli nim přišel o desítky milionů korun na daních. Nyní se ukázalo, že pravděpodobným mozkem celé skupiny byl právě bývalý elitní detektiv Hanák.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek televizi potvrdil, že Hanák plnil ve skupině poměrně významnou úlohu. Policie zjistila, že gang vydělával na fiktivních vývozech železa a dalších kovů na Slovensko a do Polska, kde se z obchodů neplatí daň z přidané hodnoty (DPH).

Hanáka zřejmě někdo varoval

Kromě Hanáka policisté dopadli celou skupinu. Detektivové si myslí, že ho někdo varoval. Policie odhaduje, že kauza je jedním z nejrozsáhlejších případů daňových podvodů na Moravě v posledních letech, uvedla Nova.

Hanák na sobe podle televize upozornil ještě když byl ve službě. Podle svědků si jako policista žil vysoce nad poměry. Inspekce Hanáka a další policistku podezřívala z korupce a vynášení informací. Hanák nakonec odešel od policie sám.

Muž již dříve čelil obvinění z výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Loni v říjnu začal jeho případ projednávat Okresní soud ve Zlíně.

Tagy: zatčení ÚOOZ

Zdroje: ČTK