Bývalý bavorský premiér: kontroly českých řidičů nelze odstranit

- Aktuality autor: red

Bývalý bavorský premiér Günther Beckstein (CSU) dnes prohlásil, že kontroly českých řidičů v Bavorsku nelze odstranit. Bude ale apelovat za jejich zmírnění u svého stranického kolegy, bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna.

Uvedl to po schůzce s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Češi si stěžují na německou a rakouskou policii kvůli důkladným kontrolám motoristů, které zahrnují i osobní prohlídky, i kvůli údajně arogantnímu chování policistů.


"Boj s kriminalitou musí být a kontroly nemohou být zcela odstraněny," řekl Beckstein, který je poslancem bavorské CSU (Křesťanskosociální unie). Doplnil ale, že kontroly musí být přijatelné pro obě strany a v souladu se zákonem. CSU je v Bavorsku nejsilnější stranou, v zemském sněmu má 92 ze 187 křesel.
České ministerstvo vnitra obdrželo od počátku roku do konce února osm stížností českých řidičů na bavorské policisty. Od ledna 2008 ministerstvo celkem eviduje přes 110 stížností na německou policii a 25 na rakouskou.


Kvůli častým kontrolám českých řidičů převážně v Bavorsku kritizoval Topolánek už počátkem minulého týdne v Bruselu německé úřady. Premiér Jan Fischer následně vyzval ministra vnitra Martina Pecinu, aby se vážně zabýval problémem údajné šikany českých řidičů policisty jak v Německu, tak i v Rakousku. Pecina se chce sejít v nejbližší době se svým rakouským i německým protějškem a jednat s nimi o kontrolách českých řidičů.
Stížnosti na postup německých a rakouských policistů se datují od vstupu ČR do schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Tagy: doprava auto

Zdroje: ČTK