Bývalá státní zástupkyně Benešová zvažuje nabídku na post ministryně spravedlnosti

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová by zvážila nabídku stát se ministryní spravedlnosti ve vládě odborníků Jiřího Rusnoka, pokud by od něj dostala nabídku. Uvedla to dnes na dotaz ČTK. Ředitel hradního zahraničního odboru a diplomat Hynek Kmoníček nabídku být ministrem zahraničí nedostal a nepředpokládá, že by ji obdržel. Nabídku být šéfem diplomacie nedostal ani bývalý ministr zahraničí a diplomat Jan Kohout. Více se nevyjádřil. 

Marie Benešová

Marie Benešová,zdroj: Mediafax

Benešová na dotaz ČTK napsala, že s Rusnokem se naposledy viděla na zasedání poradců prezidenta Miloše Zemana 3. června v Lánech. "Nabídku mi tudíž neučinil, a pokud mi ji v budoucnu učiní, zvážím ji," prohlásila Benešová. 

Kmoníček popřel informace médií, že odmítl nabídku na post šéfa diplomacie. "Ve skutečnosti žádné jednání s panem premiérem v této souvislosti neproběhlo," sdělil na dotaz ČTK. "S panem premiérem se známe a on ví, že jsem se svým současným pracovním zařazením plně spokojen," dodal. 

Kohout na dotaz ČTK, zda dostal od Rusnoka nabídku být ministrem zahraničí, pouze uvedl, že ji neobdržel. Dotaz, zda by nabídku vzal, kdyby byl osloven, nijak nekomentoval. 

Livia Klausová má být velvyslankyní na Slovensku

Kmoníček se též vyjádřil k problému se jmenováním velvyslanců, který má prezident Miloš Zeman s odstupujícím ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Proces výměny je kvůli tomu zablokován. Podle Kmoníčka lze po jmenování nového šéfa diplomacie očekávat rychlé řešení, neboť nový ministr "jistě naváže obratem na jednání, která několik měsíců neprobíhala". Předpokladem podle něj, že se rozběhne proces, který zcela zamrzl. Cílem je opětovný pravidelný rytmus diplomatického života, dodal Kmoníček. 

Zeman se střetl se Schwarzenbergem kvůli svým návrhům, aby se velvyslankyní na Slovensku stala Livia Klausová, a v Rusku bývalý kosmonaut a europoslanec za KSČM Vladimír Remek. Schwarzenberg Zemanovy návrhy odmítal a výměna velvyslanců se zastavila, což práci ministerstva zahraničí značně komplikuje.

Tagy: diplomacie post ministryně spravedlnosti

Zdroje: ČTK