Bylo to závažné, řekl o Rathově kauze muž, který případ oznámil

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Před Krajským soudem v Praze dnes vypovídal v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Libor Gregor. V roce 2011 podal na Ratha trestní oznámení kvůli podezření z korupce. Soudu řekl, že ho na případ upozornil člověk, který pracoval jako státní zaměstnanec. Nepamatuje si jeho jméno, ani jak vypadá, jeho informace ale byly prý důvěryhodné.

David Rath přichází k soudu

David Rath přichází k soudu,zdroj: Isifa.com

Gregor na podzim roku 2011 zastupoval oznamovatele údajného korupčního jednání a trestní oznámení podal na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Tehdy již u policie nepracoval a živil se jako soukromý detektiv. Podezření se týkalo ovlivňování zakázky na opravu zámku Buštěhrad ve Středočeském kraji. Gregor jel do Brna údajně proto, že policii nebo jiným zastupitelstvím nedůvěřoval. Důvodem byly také vazby Ratha ve Středočeském kraji, podle Gregora byl například na narozeninách šéfa krajské policie.

Muž se na Gregora prý obrátil původně s osobními problémy. "Prvotní z jeho strany byly osobní, rodinné, finanční i pracovní problémy. Mezi řečí došlo na téma opravy zámku. Zjistil, že jsem z Kladna, tak jsme si o tom začali povídat, zajímalo mě to," řekl mimo jiné Gregor. Výsledkem hovoru bylo podle něj "důvodné podezření, že dochází k trestné činnosti".

Gregor uvedl, že o dotyčném věděl pouze to, že je státní zaměstnanec a jeho práce je spojená s ministerstvem financí. Setkali se dvakrát v restauraci. Nevzpomíná si na jeho jméno, ani si již nevybavuje, jak muž vypadal. Jeho informace ale byly prý závažné a byl důvěryhodný. "Řekl mi, že se připravuje nějaká akce, na základě toho jsem si to prověřil, zda to má reálný základ. Neobrátil se sám na úřady, protože měl špatné zkušenosti a bylo mu vyhrožováno," dodal Gregor.

Od policie nebyla několik týdnů po oznámení žádná odezva a muž kvůli tomu přestal s Gregorem komunikovat, protože mu prý zřejmě přestal věřit. Kriminalisté z protikorupční policie se ale nakonec po zhruba měsíci Gregorovi podle jeho slov ozvali. V případě, že by tak neučinili, měl v plánu případ uveřejnit v médiích.

Rath Gregora již dříve ve Sněmovně při jednání o svém vydání k trestnímu stíhání označil jako "Kubiceho muže" a chtěl tím doložit, že cílem kauzy je odstranit ho z veřejného života coby nepohodlného opozičního politika. Expolicista se proti tomu v médiích ohradil a uvedl, že právě někdejší šéf ÚOOZ a také ministr vnitra Jan Kubice byl důvodem, proč odešel od policie. Podle Gregora Kubice vedl před lety útvar chybně a nesouhlasil také s jeho dokumentem známým jako "Kubiceho zpráva" o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.

Policisté zadrželi Ratha loni v polovině května v Rudné u Prahy, když odcházel ze schůzky s bývalou ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a jejím přítelem, exposlancem a také bývalým šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petrem Kottem. Obžaloba trojici lékařů označuje jako organizátory korupce při veřejných zakázkách ve zdravotnictví a stavebnictví. Rath tehdy nesl kartonovou krabici, o které tvrdil, že jsou v ní láhve vína. Po otevření policistou se ale ukázalo, že krabice byla plná bankovek. Podle žalobce to byl úplatek, což Rath odmítá.

Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v hodnotě 16 milionů korun.

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK