Byli jste zjunckerování! Rok nebezpečných polibků v Evropské komisi

GALERIE MAGAZÍN - Magazín autor: Dalibor Olšanský

Když Jean-Claude Juncker před rokem usedl do křesla šéfa Evropské komise, sliboval nové začátky. Vyhrneme si rukávy a dáme se do práce, vymeteme zatuchlé, temné kouty bruselské politiky. Po roce jeho vládnutí lze jen těžko říct, zda své sliby plní. Do povědomí unijních občanů se už ale jednoznačně zapsal. Nikoli však politickými počiny, ale "přítulností na vrcholné úrovni". Říkejme tomu pracovně "junckerování". 

Junckerovy rty jsou k líbání vždy připraveny

Junckerovy rty jsou k líbání vždy připraveny,zdroj: Profimedia.cz

Evropská komise se pod Junckerovým vedením pokouší snížit objem navrhované legislativy, takže letos vyprodukovala jen 23 významných návrhů.

Junckerovi lidé se také snaží dokončit projekt bankovní unie a Evropského investičního fondu, který by v příštích letech mohl napumpovat do evropské ekonomiky přes 300 miliard eur a nakopnout zpomalené unijní hospodářství.

Jenže Junckerovým plánům celý rok házela klacky pod nohy nejprve řecká, a pak uprchlická krize. Nejen šéf komise, ale i ostatní evropští politici často vypadali zaskočení a ochromení aktuálními událostmi.

Jedno je ale jasné, ať se děje cokoli, Juncker je vždycky připraven přitulit a pomazlit. I kdyby se mu nakonec nepodařilo dosáhnout prakticky ničeho, v unijních učebnicích nebude chybět. Jako "vrchní otlapkávač". 

"Zjunckerována" byla za uplynulý rok v Evropské komisi celá řada lidí. Podívejme se alespoň na některé z nich.

Pomalý rozjezd

profimedia-0236172771

Juncker s Carlosem Moedasem a Corinou Crețuovou,zdroj:Profimedia.cz

Juncker od začátku dal jasně najevo, že má objetí na rozdávání. Rozjížděl to ale pozvolna a tak se Carlosi Moedasovi dostalo při jmenování do funkce komisaře pro vědu, výzkum a inovace jen otcovsky laděného pohlazení po hlavě, zatímco nová komisařka pro regionální politiku Corina Cretuová to celé pozorovala z bezpečné vzdálenosti mimo Junckerův dosah. 

Láska na vlásku

profimedia-0232213284

Juncker s Tuskem,zdroj:Profimedia.cz

Mezi Junckerem a Tuskem to sice nikdy nijak zvlášť nevřelo, o vyloženě chladném vztahu se však také mluvit nedalo. Na líbačku to sice nebylo, nějaké to objetí však sem tam padlo. S tím je však možná konec. Z kruhů kolem Junckera se totiž v poslední době ozývají hlasy zpochybňující Tuskovu způsobilost pro práci předsedy Evropské rady.

Jean a Angie

profimedia-0176256810

Tusk a Merkelová,zdroj:Profimedia.cz

Studený německý čumák? Nikoli však v Junckerově náručí. Předseda Evropské komise dokáže rozněžnit i německou "železnou lady" Angelu Merkelovou. 

Kde je našpulíno, tam je dovolíno

profimedia-0261177459

Juncker a Timmermans,zdroj:Profimedia.cz

"Dvojka" Evropské komise, místopředseda Frans Timmermans je častou obětí "junckerování". Jeho šéf má zřejmě slabost pro mužské kouty. Nizozemský politik se s ním, jak to vypadá, docela smířil, a čelíčko Junckerovi nastavuje už automaticky. 

Uražení Češi

Českým politikům se Junckerovy vřelosti ale evidentně nedostává. Z řad českých europoslanců zní na jeho adresu kritika. 

"Já pro Junckera a jeho komisi nehlasoval. A po roce mohu říci, že jsem rád, že jsem to neudělal," uvádí český europoslanec Jan Zahradil (ODS). Dlouholetý lucemburský premiér se podle něj ukázal jako "starý aparátčík", který do práce komise nepřinesl nové impulsy. A jeho tým je podle Zahradila "převálcovaný děním" kolem migrační krize.

Dokonce ani za snižování legislativních návrhů si u Čechů zatím nevydobyl uznání. Podle europoslance Pavla Teličky z hnutí ANO k tomu komise přistoupila, protože většina stažené legislativy by stejně neprošla. 

Komise se snaží snižovat počet navrhované legislativy, v letošním roce tak přišla jen s 23 významnými návrhy. Ve snaze snižovat byrokratickou zátěž EU také stáhla osm desítek návrhů a iniciativ, které do té doby členské země a europarlament neschválily.

"Šli snazší cestou, aniž by našli odvahu u klíčových norem prorazit," řekl. Konkrétní činnost komise v prvním roce podle něj často zaostávala za jejími vyjádřeními, a proto je na místě na Junckerův tým nahlížet kritičtěji.

Nespravilo by to pár polibků a objetí?

Tagy: zahraničí Evropská unie Evropská komise unijní politika evropská politika

Zdroje: ČTK,Vlastní,Politico