Byli jste někdy v Sýrii? Do USA se už bez víza zřejmě nedostanete

- Aktuality autor: roj

Spojené státy plánují omezení bezvízového styku, které by se týkalo 38 zemí, včetně Česka. Úřady budou podrobněji evidovat biometrické údaje a do USA se zřejmě bez víza nedostanou lidé, kteří v nedávné minulosti navštívili některou z problémových zemí, tedy například Sýrii, Irák nebo Afghánistán. Problém budou mít zejména občané Francie či Belgie.

Zpřísnění bezvízového styku by se dotklo i Česka (Ilustrační snímek)

Zpřísnění bezvízového styku by se dotklo i Česka (Ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti začne podle Bílého domu neprodleně shromažďovat informace o předchozích cestách cizinců, kteří míří do USA, do "zemí představujících bezpečné útočiště teroristů". Problém dostat se do Spojených států bez víza mohou nově mít lidé, kteří v nedávné minulosti pobývali například v Sýrii, Iráku či Afghánistánu.

Úřad dostal rovněž od Bílého domu za úkol zajistit, aby všechny pasy umožňující bezvízový pobyt v USA obsahovaly podrobné biometrické údaje včetně otisků prstů. Ministerstvo hodlá požádat Kongres o schválení nových pravomocí v rámci bezvízového programu, které by mimo jiné zvýšily pokuty pro aerolinky, které dostatečně neověří pravdivost údajů v biometrických pasech.

Kongres by měl ještě před Vánoci hlasovat o návrhu zákona obsahujícího změny v bezvízovém programu. Šéf republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy dnes novinářům řekl, že zákonodárci hodlají docílit mimo jiné toho, aby cesty bez víz bylo možné vykonat pouze s pasem vybaveným čipem.

O změnách v bezvízovém styku začali američtí politici mluvit ve stejné chvíli, kdy Sněmovna reprezentantů v reakci na pařížské útoky schválila předminulý týden zpřísnění kontrol přijímaných syrských uprchlíků.

Značná část politiků obou stran však zastává názor, že větší nebezpečí teroristického útoku na území Spojených států představuje nedokonale kontrolovaný bezvízový program než uprchlíci, jejichž bezpečnostní prověřování již v současnosti trvá až dva roky.

Nová opatření mají zajistit, aby se na americké území nedostal žádný občan především západoevropských států jako Francie či Belgie, kde radikálové z organizace Islámský stát rekrutují své členy a pak je posílají zpět na Západ.

Některé státy USA zároveň trvají na tom, aby na jejich území nebyli umisťováni noví uprchlíci přijímaní federálními úřady ze Sýrie. Texas dnes podle agentury AP pohrozil právní odvetou neziskové agentuře zajišťující přesidlování uprchlíků, pokud nebude respektovat dřívější rozhodnutí guvernéra Grega Abbotta a umístí některé z uprchlíků na jeho území.

Ten byl před dvěma týdny mezi více než dvěma desítkami převážně republikánských guvernérů, kteří z obav o bezpečnost odmítli další uprchlíky ze Sýrie. Těch je nyní na území USA okolo 2500 a podle plánu prezidenta Baracka Obamy jich příští rok přibude dalších 10 tisíc.

Tagy: Česko zahraničí domácí Spojené státy Češi v zahraničí

Zdroje: ČTK