Bursík: Těžaři by měli platit obcím 100 korun za tunu uhlí

- Aktuality autor: red

Exministr životního prostředí a lídr zelených v Ústeckém kraji Martin Bursík slibuje severočeským obcím zákon, který uloží těžařům platit stokorunu za každou tunu vytěženého uhlí.

Výnos má dosáhnout čtyř miliard ročně. Obce by peníze měly dostávat podle počtu obyvatel. V Ústeckém kraji by podle propočtů zelených připadlo 4430 korun na obyvatele, v sousedním Karlovarském 2760 korun na obyvatele. 

Návrh, který Martin Bursík představil v úterý, hodlají zelení ještě před volbami předložit sněmovně. Jak Bursík řekl, je nereálné, že by poslanci v současném složení normu schválili, předkladatelé ale chtějí, aby se k němu vyslovila vláda.

Pokud se zelení po volbách dostanou do sněmovny, bude prosazení zákona jejich prioritou, uvedl Bursík. Šance na znovuzvolení má ale strana malé, podle většiny průzkumů preferencí ji chce volit méně než pět procent lidí. 

Zavedení poplatku by se podle Bursíka odrazilo v ceně uhlí, a to nárůstem zhruba o deset procent. "Cenu elektřiny ale určuje trh, takže není pravda, že by kvůli tomu narostla," uvedl Bursík. Dodal, že energetická společnost ČEZ by byla největším plátcem.

Změna by ale znamenala zvýšení cen tepla z uhlí o dvě až čtyři procenta, přiznal Bursík. Uvedl, že až dosud Severočeši doplácejí svým zdravím na spotřebu tepla z uhlí v celém Česku. 

Těžařské společnosti si podle Bursíka v Česku "žijí jako v bavlnce". Na nápravu škod po těžbě odvádějí 229 milionů korun ročně. Centrum pro otázky životního prostředí při Karlově univerzitě přitom spočítalo, že těžba a spalování uhlí s sebou v Česku nesou náklady ve výši osm miliard korun, polovina z této škody vzniká přímo v severočeské pánvi. Tam by podle zelených měly zůstat peníze z těžby určené na likvidaci škod. 

Podle návrhu zákona by peníze dostávaly obce každého čtvrt roku od báňského úřadu a musely by je použít k předem stanoveným účelům do jednoho roku. Například Chomutov by za uhlí vytěžené v loňském roce dostal 221 milionů korun, Děčín 231 milionů korun a Horní Jiřetín 9,3 milionu korun. Tím, že by peníze přicházely rovnou obcím chtěl Bursík podle svých slov obejít krajské ústecké zastupitelstvo pod vedením ČSSD a ODS, které viní ze špatného hospodaření s veřejnými prostředky. 

I kdyby vláda přijala k návrhu souhlasné stanovisko, bude na budoucím kabinetu a sněmovně, jak se k normě postaví.

Tagy: zákon bursik exministr uhli prostredi

Zdroje: ČTK