Bursík i Dobeš mají u lidovců oficiálně utrum

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Lidovci nebudou před volbami spolupracovat s nově vznikající stranou expředsedy zelených Martina Bursíka LES ani s Hnutím pro sport a zdraví někdejšího ministra školství Josefa Dobeše. Oznámili to na svém facebookovém profilu. KDU-ČSL dává přednost tomu, aby na jejich kandidátních listinách figurovaly nezávislé osobnosti. 

Martin Bursík

Martin Bursík,zdroj: Profimedia.cz

"Spolupráce KDU-ČSL s politickou stranou LES Martina Bursíka by především v programových oblastech byla velmi nečitelná a nesrozumitelná," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Bursíkova strana má být liberálně-ekologická, lidovci kladou důraz více na konzervativní křesťanskou politiku. 

"Před touto možnou centrální spoluprací s jiným politickým subjektem dáváme přednost otevření našich kandidátek nezávislým osobnostem," upřesnil Bělobrádek. Lidovci podle něj v uplynulém období prošli generační obměnou a podobné omlazení by prospělo i české politice, míní. 

Bursík minulý týden opustil Stranu zelených, kterou v roce 2006 dovedl do Parlamentu i do vlády. S Liberálně ekologickou stranou chce jít do předčasných voleb, základní program představí v úterý. Média spekulovala o tom, že by mohl spolupracovat s lidovci. Ti to ale na úterním zasedání celostátního výboru odmítli. 

KDU-ČSL oslovil také bývalý ministr školství Dobeš. Ani s jeho hnutím ale strana spolupracovat nebude. Dobeš se chce zasadit o větší propagaci sportu a pohybových aktivit. Na kandidátkách chce mít významné sportovní osobnosti. 

Předčasné volby se uskuteční poslední říjnový víkend. Prezident Miloš Zeman dnes svým podpisem stvrdil rozpuštění staré Sněmovny. Favoritem voleb je doposud opoziční ČSSD. Pravice po několika letech u moci podle předvolebních průzkumů ztratila důvěru občanů. 

Tagy: KDU-ČSL

Zdroje: ČTK