Bulharsko zveřejnilo nové fotografie atentátníka, žádá o pomoc s identifikací

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Bulharské ministerstvo vnitra dnes na svém webu zveřejnilo upravenou podobiznu atentátníka, který před dvěma týdny ve východobulharském letovisku Burgas odpálil nálož v autobusu s izraelskými turisty. Fotografie byly počítačově vytvořeny na základě posmrtného ohledání těla útočníka, napsala agentura APA.

Snímky, z nichž jeden je barevný a druhý černobílý, ukazují mladého modrookého muže evropského vzhledu. Ihned po výbuchu, při kterém zahynulo kromě atentátníka pět izraelských turistů a bulharský řidič autobusu, byly zveřejněny nepříliš kvalitní a rozmazané fotografie útočníka pořízené ze záznamů bezpečnostní kamery na letišti.

Psali jsme: Sebevražedný atentátník v Bulharsku vyhodil do povětří izraelský autobus. Zabil 7 lidí

Ministerstvo vnitra současně se zveřejněním upravených detailních fotografií opětovně vyzvalo veřejnost, aby pomohla s identifikací muže. Podle portálu blitz.bg se jen za první hodinu po zveřejnění snímků přihlásilo úřadům asi 200 lidí.

Možná byl pouze využit

Bulharské úřady čelí nicméně vlně kritiky, která jim vyčítá pozdní vystavení přesných snímků. Již o víkendu vydal server bivol.bg fotografie útočníkovy hlavy, které byly pořízeny při pitvě.

Vyšetřovatelé stále pátrají po skutečné totožnosti útočníka a také se snaží zrekonstruovat, co vše během dnů před atentátem v Bulharsku dělal. Web bivol.bg také uvedl, že verze o útoku sebevražedného atentátníka má trhliny a že mladík byl zřejmě skutečnými organizátory atentátu využit k umístění výbušniny, aniž věděl, že se sám stane obětí. 
K atentátu se doposud nikdo nepřihlásil. Izrael ale tvrdí, že za útokem stojí Írán s militantním libanonským hnutím Hizballáh. Teherán jakýkoli podíl na výbuchu odmítá.

Tagy: výbuch autobus Bulharsko

Zdroje: ČTK