Bulharsko stáhlo kandidaturu kontroverzní Želevové do EK

- Aktuality autor: red

Bulharsko stáhlo kandidaturu kontroverzní Rumjany Želevové na eurokomisařku. Informovaly o tom zdroje z Evropského parlamentu a následně potvrdila i Evropská komise.

Vystoupení bulharské kandidátky při nedávném slyšení v Evropském parlamentu europoslanci tvrdě kritizovali. Hrozilo, že by kvůli Želevové mohlo být ohroženo i schválení celé Evropské komise.

Želevová, která zároveň rezignovala i na svou současnou funkci bulharské ministryně zahraničí, měla mít v příští Evropské komisi na starosti humanitární pomoc. Bulharsko nově nominovalo dosavadní viceprezidentku Světové banky Kristalinu Georgijevovou.

Přestože se výměna bulharské kandidátky uskutečnila poměrně rychle, celý problém i tak povede k odložení hlasování o osudu nové Evropského komise, které se mělo uskutečnit příští týden v Bruselu, konkrétně 26. ledna.

Zatím ale nebylo rozhodnuto o náhradním termínu, ten by v dohledné době měli stanovit předsedové jednotlivých parlamentních frakcí. Želevová byla od samého začátku své nominace považována za spornou kandidátku. V médiích se objevila obvinění z napojení jejího manžela na organizovaný zločin.

Želevová nepřesvědčila ani při vystoupení před poslanci Evropského parlamentu, kdy ji řada zákonodárců kritizovala nejen kvůli nekompetentnosti, ale především kvůli jejímu majetkovému přiznání.

Bulharka čelila obvinění, že ještě v době, kdy působila jako ministryně zahraničí, vlastnila firmu Global Consult, což by bylo protizákonné. Tato obvinění se sice neprokázala, ale ani to nevedlo ke snížení tlaku na její odstoupení. "Nebyl to žádný genius, ale o to se tady až tak moc nejednalo... Je to politická hra, která má svou první oběť," řekl k Želevové europoslanec ODS Jan Zahradil z výboru EP pro rozvoj, před nímž Bulharka vystoupila. "Socialisté mají první skalp," dodal.

Narážel tak na kritiku bulharské političky hlavně ze strany levicových europoslanců. Mezi případnými náhradníky Želevové se objevovala celá řada jmen, mezi nimiž však nebylo jméno dosavadní bulharské eurokomisařky pro ochranu spotřebitele Megleny Kunevové.

Internetové vydání týdeníku New Europe označovalo za největšího favorita na nového bulharského eurokomisaře současného ministra obrany Nikolaje Mladenova, který má velmi blízko k bulharskému premiérovi Bojku Borisovovi.

Předseda EK José Barroso si však přál, aby Bulharsko vyslalo ženu. Tou se mohla teoreticky stát bývalá ministryně zahraničí Naděžda Michajlovová. Ve hře ovšem zůstala i Georgijevová, o níž se jako o kandidátce na eurokomisařku hovořilo již loni. Na její nominaci se ale dostalo až letos.

Otázkou nicméně zůstává, zda se odstoupení Želevové, která měla podporu jen lidovecké frakce, jež je v parlamentu největší, nepromítne i do dalších jednání o nové Evropské komisi. Někteří poslanci se nijak netají tím, že je možné očekávat "pomstu" lidovců. Ti by si nyní mohli vybrat některého ze socialistických kandidátů a donutit jej k odstoupení.

Takovou "obětí" mohl být slovenský kandidát na eurokomisaře Maroš Šefčovič, který čelil obviněním některých lidoveckých poslanců z rasistických výroků, jichž se údajně dopustil před pěti lety. Šefčovič však během pondělního slyšení ujišťoval europoslance, že odmítá jakoukoliv diskriminaci a samozřejmě i rasismus. Po skončení jeho vystoupení žádné hlasy, které by jej vyzývaly k odstoupení, už nezazněly a nezní ani v případě jiného socialistického kandidáta.

Tagy: Bulharsko

Zdroje: ČTK