Bulhaři mohou stíhat zločiny komunismu. Parlament zrušil 35 let starý předpis

- Aktuality autor: pal

Bulharský parlament zrušil předpis, který omezoval stíhání politických zločinů z éry komunismu. Díky tomu se tak otevřou některé případy z minulosti, jako například vražda disidenta Georgiho Markova. 

Fotka disidenta Georgie Markova, za jehož vraždou prý stojí bulharská tajná služba

Fotka disidenta Georgie Markova, za jehož vraždou prý stojí bulharská tajná služba,zdroj: Profimedia.cz

Příslušný dodatek trestního zákoníku byl schválen poté, co ho při hlasování podpořilo 111 poslanců. Proti jich bylo 30 a sedm se zdrželo.

Tento výsledek umožňuje stíhání i nejvyšších činitelů bývalého komunistického režimu za zločiny spáchané v letech 1944 až 1989. Bulharský zákonodárný sbor, Lidové shromáždění, tvoří celkem 240 poslanců.

Zákon o omezení vyšetřování politických zločinů platil desítky let

Předpis omezující vyšetřování politických zločinů platil v Bulharsku 35 let. K jeho zrušení vyzývala řada politických a občanských skupin, když se nepodařilo prosadit trestní stíhání v několika případech.

Kritici poukazovali na to, že nedostatek politické vůle k tomuto kroku potrvá do té doby, dokud bývalí vysocí komunističtí činitelé budou zastávat důležité vládní funkce.

Případ vraždy bulharského disidenta

Mezi nejznámější zločiny přisuzované někdejšímu komunistickému vedení patří vražda spisovatele Markova, který z Bulharska uprchl v roce 1969.

V britské emigraci pracoval v bulharské sekci BBC, kde ostře kritizoval tehdejší režim ve své vlasti. Zemřel 11. září 1978 - čtyři dny poté, co ho vrah na mostě Waterloo bodl do nohy otráveným deštníkem.

Oficiálně jeho smrt nebyla nikdy objasněna. Nejčastěji se spekuluje o tom, že za vraždou stojí bulharská zpravodajská služba a sovětská KGB. Pachatel do Markovovy nohy vpravil kapsli s ricinem.

Budou stíháni i lidé zodpovědní za násilnou asimilaci Turků?

Představitelé turecké menšiny v Bulharsku očekávají, že díky zrušenému omezení se budou moci zodpovídat i lidé, kteří stáli za násilnou asimilací početné menšiny bulharských Turků v polovině 80. let.

Tato kampaň vyvrcholila nuceným přejmenováváním, které vyústilo v masový exodus 300 tisíc lidí do sousedního Turecka.

Tagy: zahraničí komunismus Bulharsko bulharská politika zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK